Hlavný predstaviteľ z filmu Muži, ktorí nenávidia ženy je mŕtvy

1671
Švédsky herec Michael Nyqvist, ktorý sa preslávil úlohou novinára Mikaela Blomkvista v známej trilógii Millennium Stiega Larssona, ktorá začala filmom Muži, ktorí nenávidia ženy. Zomrel v utorok vo veku 56 rokov. Informovala o tom jeho rodina s tým, že rodák zo Štokholmu po roku prehral boj s rakovinou pľúc.
„S hlbokým zármutkom potvrdzujeme, že náš milovaný Michael, jeden z najrešpektovanejších a najvyzretejších švédskych hercov, skonal v pokoji v kruhu rodiny,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré médiám poskytla jeho hovorkyňa Jenny Tversky.
„Michaelova radosť a vášeň boli nákazlivé pre tých, čo ho poznali a milovali. Jeho šarm a charizma boli nesporné a jeho lásku k umeniu mohol cítiť každý, kto mal to potešenie s ním pracovať,“ napísali ďalej.


Mikael Nyqvist sa narodil 8. novembra 1960 v Štokholme a svoje herecké vzdelanie získal na divadelnej akadémii v Malmö. Medzinárodne známym sa stal ako novinár Mikael Blomkvist v spomínanej pôvodnej sérii Millennium, v rámci ktorej sa po boku Noomi Rapace predstavil v snímkach Muži, ktorí nenávidia ženy (2009), Dievča, ktoré sa hralo s ohňom (2009) a Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda (2009). Zahral si aj vo filmoch Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011), Bez dychu (2011), John Wick (2014) alebo Kolónia (2015).