Hnačky v Tatrách! Desiatky turistov ochorelo črevnými ťažkosťami

Dávajte si pozor, na čo siahate

905

Záchranári mali naponáhlo. V rôznych ubytovacích zariadeniach vo Vysokých Tatrách museli ošetriť desiatky turistov, ktorí ochoreli črevnými problémami. Podľa vyjadrenia hygienikov však ani cez veľký počet nakazených osôb nejde o žiadnu epidémiu. Na vine vraj tiež nie je strava, ani pitná voda. Napriek tomu vydali niekoľko odporúčaní.

Počas štyroch dní zavolalo na tiesňovú linku 49 ľudí ubytovaných na rôznych hoteloch vo Vysokých Tatrách. Sťažovali sa na bolesti brucha a hnačky. „Z toho bolo prevezených do nemocničných zariadení 12 osôb a 37 ľudí bolo ošetrené na mieste,“ povedal hovorca operačného strediska záchranárov Jozef Mlinar.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva celú situáciu monitoruje a ubezpečuje návštevníkov, že nemusí mať dôvod na paniku. „Takéto gastrointestinálne choroby prebiehajú v každej krajine, v každom štáte,“ oznámila regionálna hygienička Mária Michalovičová.

Hnačky nie su hračky

Po nahlásení zvýšeného počtu ochorení zostavili pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) pokyny pre prevádzkovateľov hotelov, aby vedeli, ako v prípade problémov postupovať, ale rovnako ako im predísť. Tiež odobrali vzorky vody a potravín. „Môžeme potvrdiť, že nejde o zdravotne závadnú pitnú vodu z verejného vodovodu,“ povedala hygienička. Závadné podľa nej neboli ani vzorky potravín.

Zdravie sídli v črevách

„Je to zdravotné ochorenie, ktoré sa prenáša rukami, sekundárnym prenosom, teda cez plochy. Môže dôjsť ku kontaminácii napríklad cez špinavé prádlo,“ doplnila hygienička Michalovičová. Chorých podľa jej slov ale ubúda. „Dnes, 8. júla, sme už zaznamenali aj na centrálnom príjme od nedele len tri prípady. Zdá sa nám, že to má momentálne klesajúcu tendenciu,“ oznámila hygienička.

 Odporúčania pre  turistov 

Po použití WC si umyť ruky
Umývať dôsledne všetky potraviny
Navštíviť lekára v prípade, že sa u niekoho vyskytne teplota alebo hnačka

Orechy aj cibuľa môžu psovi uškodiť. 5 potravín, ktorými ho nekŕmiť