Americká herečka, speváčka a tanečnica Debbie Reynoldsová, hviezda muzikálovej komédie Spievanie v daždi, zomrela deň po smrti svojej dcéry Carrie Fisherová, ktorá stelesnila princeznú Leilu vo filmovej sérii Hviezdne vojny.
carrie-fisher-debbie-reynolds-star-wars-8-01Syn Todd Fisher tak prišiel v krátkom čase ako o sestru, tak o matku. Médiám oznámil, že stres z dcérinej smrti bol pre jeho matku „až príliš“. „Povedala, chcem byť s Carrie’, a potom zomrela,“ uviedol Fisher.

Predná dáma hollywoodskych muzikálov 50. a 60. rokov prišla v stredu do domu svojho syna v Beverly Hills, aby dohovorila dcérin pohreb. Po 13. hodine miestneho času niekto v dome zavolal záchrannú službu a tá ju odviezla do nemocnice s podozrením na mozgovú mŕtvicu. O niekoľko hodín neskôr zomrela. Jej syn Todd Fisher potom novinárom prezradil, ako silno ju zasiahla smrť jej dcéry Carrie. „Veľmi mi chýba, chcem byť s Carrie,“ povedala mu onoho rána. Len pár rokov pred svojím skonom našli herečky k sebe po mnohých rokoch odcudzenia opäť blízky vzťah.
carrie-fisher-debbie-reynolds-star-wars-8-02Detstvo Carrie bolo poznamenané tým, že obaja jej rodičia boli slávnymi hercami. „Vyrastali vo filmoch,“ poznamenala na adresu svojich detí Debbie Reynoldsová. V zákulisí filmových štúdií sa hrali, oslavovali sa tam aj ich narodeniny. „Rodinný život sa podriaďuje rodičom, zatiaľ čo bežne sa chod rodiny točí okolo výchovy detí,“ priblížila Fisherová svoje atypické detstvo v televíznej šou Oprah Winfrey. Jej otec Eddie Fisher opustil rodinu kvôli herečke Elizabeth Taylorovej, keď boli Carrie iba tri roky. Vyrastala tak prakticky bez otca.

Po trochu búrlivom rozvode sa Debbie Reynoldsová druhýkrát vydala za obuvníckeho magnáta Harryho Karla, manželstvo ale skončilo katastrofou, keď herečka zistila, že Karl prehral v hazardu celé jej imanie a uvrhol ju do dlhov. Tou dobou tiež veľmi utrpel jej vzťah s už dospelou dcérou Carrie, ktorá sa od svojej matky a jej turbulentného života dištancovala.
carrie-fisher-debbie-reynolds-star-wars-8-03Utekať od problémov však začala Fisherová podstatne skôr. Už v 13 rokoch fajčila marihuanu a v dvadsiatich už bola alkoholičkou aj drogovo závislou. Vyskúšala prakticky všetky druhy drog, od kokaínu cez heroín až po LSD. V 28 rokoch sa zrútila pri natáčaní a bola hospitalizovaná. Potom prekonala odvykaciu kúru, na prahu tridsiatky jej však lekári diagnostikovali bipolárnu poruchu. V tej dobe bol jej vzťah s matkou na bode mrazu. Fisherovej sa nedarilo nadviazať na megaúspech Hviezdnych vojen a vyrovnať sa svojej slávnej matke. Túžila vystúpiť z jej tieňa. „Nechcela som byť v jej blízkosti. Nechcela som byť dcérou Debbie Reynoldsovej,“ vysvetľovala neskôr v televízii. Desať rokov s matkou neprehovorila. Ich komplikovaný vzťah potom opísala vo svojej napoly autobiografickej knihe Postcards from the Edge, ktorá sa stala predlohou filmu Pohľadnice z Hollywoodu, natočenom v roku 1990 s Meryl Streep a Shirley MacLainovou v hlavných úlohách.
princess-leila-star-wars-carrie-fisher-01Odcudzenie svojej dcéry Reynoldsová veľmi ťažko niesla. Čas však postupne všetky rany sa zacelil. „Carrie trvalo tridsať rokov, než sa so mnou naozaj uzmierila,“ uviedla Reynoldsová pre časopis People. „Ja neviem, čo to bolo za problém. Musela som sa tým zaoberať. Veď som bola dobrou matkou, ale tiež som stále bola v šoubiznise a na javisku, takže som nepiekla koláčiky a nezdržiavala sa doma,“ pripustila.

V roku 2011 sa obe ženy spolu stretli v televíznej šou Oprah Winfrey a vyjadrili si vzájomne svoj obdiv. Obdiv za silu, s ktorou prekonali všetky ťažkosti svojho života a našli cestu k svojmu šťastiu aj k sebe navzájom.
carrie-fisher-debbie-reynolds-star-wars-8-04