Malé stádo bizónov je stále na úteku po tom, čo unikli z ohrady na farme pri Českom Rudolci v južných Čechách. Keďže zvieratá sa pohybujú voľne a môžu byť nebezpečné, veterinárna správa povolila ich odstrel. To sa ale nepáči verejnosti, a predovšetkým majiteľovi obrích cicavcov. Ten je však údajne za všetko zodpovedný.

Okolo desiatich obľúbených amerických párnokopytníkov by sa malo v súčasnosti pohybovať v okolí Jihlavy, teda približne 40 kilometrov od miest, odkiaľ zvieratá unikli. Bizóny utiekli v polovici apríla. Vyplašila ich práca s ťažkou mechanizáciou, prerazili ohradu a utiekli.

Väčšinu z 80 hlavého stáda sa podarilo majiteľom zahnať späť do ohrád, 14 zvierat však ušlo a doteraz sa podarilo odchytiť len dva kusy, pretože sa obrovité párnokopytníky prekvapivo dobre skrývajú. Zvieratá sú teraz považované za zdivočené. Rozhodla o tom veterinárna správa, ktorá preto povolila poľovníkom ich odstrel.

Rozhodnutie veterinárov vyvolalo celý rad negatívnych reakcií. Najviac je z neho znepokojený majiteľ zvierat. Podľa neho má jeden bizón hodnotu približne 30 tisíc korún /1200 eur/. Polícia však práve jeho začala vyšetrovať a podozrieva ho z priestupku v rámci týranie zvierat. Mestský úrad v Dačiciach mu za to môže uložiť pokutu až 50 tisíc korún /2 tisíc eur/.

Masaker bizónov bol holokaustom pre 50 miliónov zvierat

Prípadné postrieľanie bizónov sa nepáči ani verejnosti, ktorá sa začala búriť na sociálnych sieťach. Podľa niektorých hlasov by bolo lepšie obrovité, takmer 600kilové cicavce uspať a odviezť späť na farmu.

Iní naopak rozhodnutie kvitujú a tvrdia, že majú strach napríklad zo zrážky bizóna s automobilom, ktorá by mohlo dopadnúť fatálne pre obe strany. Bizóny navyše dokážu byť aj agresívne. Pracovníci farmy kvôli tomu krátko po úteku museli zastreliť nebezpečného býka.

VIDEO: Bizon ako domáci maznáčik má svoju izbu s TV a miesto pri stole