Tragicky skončila záchranná akcia. Horskí záchranári sa tam vybrali na pomoc trom Poliakom, ktorí sa rozhodli dobyť Gerlachovský štít. Po horolezcoch pátral aj vrtuľník a záchranná misia bola po niekoľkých dňoch ukončená. Našli ich mŕtve telá. Záchranári vydali vyhlásenie, v ktorom uviedli, že poľský sprievodca nemal oprávnenie vykonávať činnosť na Slovensku a na výstup zvolil zlú trasu.

Rozsiahla pátracia akcia bola zahájená vo Vysokých Tatrách v piatok 7. januára krátko pred polnocou. Horskí záchranári vtedy dostali oznámenie, že sa trojica poľských horolezcov nevrátila z výpravy. V ten deň sa vraj Poliaci vydali zdolať Gerlachovský štít, kam mali vystúpiť Batizovským žľabom. „Táto informácia bola podaná osobou, ktorá sa výstupu mala zúčastniť taktiež, ale pre nezhody a pochybnosti na začiatku túry sa oddelila od skupiny už na Sliezskom dome,“ uviedla Horská záchranná služba na facebooku s tým, že sa začalo pátranie, do ktorého sa zapojili aj policajti.

Vysoké Tatry si vyžiadali ďalšiu obeť. Padajúci kus skaly zabil českého horolezca

Strážcovia zákona boli požiadaní o lokalizáciu mobilných telefónov Poliakov, aby záchranári zistili, či sa stále nachádza v horách. Horská služba ešte v noci vyrazila do terénu, ale pátranie vyšlo naprázdno.

Skupinu sa však nedarilo nájsť ani ďalší deň. Pátranie dospelo k svojmu koncu až v nedeľu 9. januára, kedy po turistoch pátral vrtuľník aj dron. „Hľadané osoby boli nájdené pri vizuálnej prehliadke pod stenou Kotlového štítu,“ informujú záchranári s tým, že horolezci boli bez známok života.

Vedel, že sa blíži koniec?! Mrazivé slová MMA bojovníka (†35), ktorý zahynul v Tatrách.

Horskí záchranári informovali, že poľský horský sprievodca nemal oprávnenie viesť klientov v horolezeckom teréne. Zároveň neskôr na svojom facebooku publikovali analýzu nehody, kde uviedli, že opakovane upozorňovali na zlé počasie a podmienky na horách. „Pohyb v snehu je v týchto podmienkach náročný na techniku, bezpečnosť a koordináciu pohybu, hlavne na svahu s väčším sklonom,“ uviedli s tým, že pôvodne sa skupina mala vydať cez Batizovský žľab, ale nakoniec sa z neznámych dôvodov rozhodla ísť trasou, ktorá sa využíva iba v lete.

Vo Vysokých Tatrách bez stopy zmizol turista (†24)! Náročné pátranie skončilo tragicky

„V zimnom období sa táto trasa nevyužíva z dôvodu nebezpečenstva pádu pri traverzovaní strmých snehových polí a skalných dosiek a slabé možnosti istenia, hlavne pri viacčlennom lanovom družstve,“ dodali záchranári s tým, že skupina postupovala ako lanové družstvo, a keď zrejme došlo k pošmyknutiu jedného z nich, strhol so sebou ostatných členov. Navyše údajne nemal mať sprievodca vhodnú obuv na výstup v danom teréne a podmienkach. „Z toho vyplýva, že ten horský sprievodca nemal výcvik na to, aby dokázal viesť klientov na lane v takom teréne, čo ani nie je súčasťou ich osnov kurzu,“ uviedol Michal Gerčák, predseda technickej komisie Národnej asociácie horských vodcov SR.