Hororový požiar budovy, kde sa konala na párty zomrelo 36 ľudí, zakladateľ klubu priznal vinu na ich smrti

834

Vinu pred súdom priznal muž obvinený v kauze požiaru pri hudobnej produkcii v sklade v kalifornskom Oaklande. V roku 2016 pri tanečnom večierku zomrelo 36 ľudí a prípad je označovaný za najhorší požiar budovy v USA za minulých desať rokov. Obvinení boli dvaja ľudia, jedného v roku 2019 súd viny zbavil, v prípade zakladateľa klubu Dericka Almena sa porota nebola schopná na vine zhodnúť.

Almena, ktorý je obvinený z 36 prípadov neúmyselného zabitia, sa priznal. Vyhol sa tak podľa agentúry AP druhému procesu. O výške jeho trestu súd rozhodne 8. marca. Podľa AP má dostať výmenou za priznanie 12 rokov väzenia. Teraz je ale na slobode na kauciu, za mrežami už strávil tri roky a bol ocenený za dobré správanie.

V marci sa rozhodne, či zostane vo svojom dome v Kalifornii s elektronickým náramkom a s podmienečným trestom. Podľa prokurátora sa Almena previnil tým, že protiprávne prestaval priemyselný sklad na obydlia a priestor pre umelecké produkcie.

 Budova plná  horľavín 

Budova bola plná horľavého materiálu a elektrických drôtov, pričom postrádala detektory dymu aj rozstrekovače vody. Keď v nej 2. decembra 2016 vypukol pri hudobnej produkcii požiar, rozšíril sa tak rýchlo, že ľudia nedokázali včas utiecť z nelegálne pristavaného poschodia.

Podľa prokuratúry sa k nim tiež nedostalo včas varovanie. V roku 2019 sa porota nebola schopná dohodnúť na Almenovej vine a zbavila obvinenia druhého obvineného Maxa Harrisa, ktorý v zariadení pôsobil ako „umelecký riaditeľ“. Almena bol uväznený v roku 2017.

Požiar v blázinci: Priviazaní pacienti na lôžku boli bez šance

 Domáce  väzenie 

Vlani v máji bol kvôli epidémii koronavírusu prepustený. Zložil tiež ako kauciu 150.000 dolárov. Je v domácom väzení s monitorovacím náramkom na členku a žije so svojou ženou a deťmi.

Požiar zachvátil

Požiar zachvátil Vianočné trhy v Bratislave.

Vianočné trhy v Bratislave. – St. City