Horúčavy si v Kalifornii vyžiadali prvú obeť, v Údolí smrti bolo 51 stupňov

271

Najmenej jeden človek na následky prehriatia zomrel, ďalšieho previezli do nemocnice vo vážnom stave a desiatky ľudí museli byť ošetrený.

Extrémne teploty hlásia z Kalifornie, Nevady a častí Arizony. Rekordných 41 stupňov namerali na letisku v Salt Lake City v Utahu a ešte o stupeň viac na východe Texasu.

Mŕtvym je osemdesiatnik z Las Vegas, ktorého zdravotníci našli pred domom, ktorý nemal klimatizáciu. Muž bol síce chorý, lekári sa však domnievajú, že príčinou smrti bolo horúco, ktoré zhoršilo mužov stav. Ďalšie starší muž dostal mŕtvicu za dlhé jazdy autom, ktorému zlyhala klimatizácia. Zastavil v Las Vegas, sám zavolal na tiesňovú linku a bol vo vážnom stave hospitalizovaný. Len v Las Vegas s príznakmi prehriatia hospitalizovali 40 osôb, ale žiadna z nich okrem spomínaného motoristov nie je v ohrození života.

V Las Vegas sa ortuť teplomera vyšplhala na 46 stupňov, čo je len dva stupne pod rekordom mesta. Vo Phoenixe prekonali rekord z júna 1994, keď tam popoludní namerali 48 stupňov. Kalifornskej Údolie smrti je miesto s najvyššou nameranou teplotou na Zemi: 10. júla 1913 tam namerali 57 stupňov Celzia. V sobotu tam panovalo 51 stupňov.