Hviezda v bankrotu! Po Kaneovi ide banka, obrie straty v gamblingu aj žaloby

1904

O takom hráčovi ako tréner tímu naozaj nechcete počuť. Zvlášť pred sezónou, ktorej prípravu tak silno ovplyvnila pandémie. Evander Kane, hviezdny útočník zo San Jose, vyhlásil štyri dni pred začiatkom nového ročníka NHL bankrot. Má dlhy v astronomickej výške 26,8 milióna dolárov. Záhadou zostáva, ako presne dlhy narástli do takej výšky, keď si Kane za celú hokejovú kariéru prišiel „len“ na 53 miliónov dolárov.

Podobný príbeh čas od času počúvame. Športovec zarobí za kariéru obrovské peniaze, ale nevydarenými investíciami sa dostane na mizinu a navyše musí dokonca v dôchodku splácať dlhy. Evander Kane stihol ísť do mínusu ešte počas aktívneho hrania, kanadská hviezda po nátlaku banky vyplnila formulár, ktorým požiadala o osobný bankrot. Podľa zámorských zdrojov by mal útočník San Jose Sharks dlhovať v súčte viac ako 26,8 milióna dolárov.

Nikdy sa netajil tým, že si peniaze vie užiť. Kanadský útočník Evander Kane počas niekoľkých posledných rokov zdieľal na sociálnych sieťach fotky, na ktorých drží v rukách paklíky bankoviek, alebo s peniazmi na chrbte napríklad klikuje.

Teraz podľa všetkého sranda (aspoň na chvíľu) končí. Forvard Sharks síce pred sezónou 2018/19 podpísal gigantický kontrakt na sedem rokov za sedem miliónov dolárov ročne, tesne pred koncom roka 2020 však začali na povrch vyplavovať prvé nejasnosti okolo jeho majetku.

O čo ide? Banka z Arkansasu začala riešiť (ne) splácania pôžičky, ktorú si údajne Kane v septembri roku 2018 dojednal. Dlžná suma sa podľa tvrdenia inštitúcie pohybuje približne vo výške 7,8 miliónov dolárov, ďalších 500 tisíc dolárov by mal 29-ročný útočník zaplatiť na úrokoch a 90 tisíc dolárov v poplatkoch. Podmienky boli nastavené nasledovne: časť peňazí mal splácať klub z dlhodobého kontraktu, ďalšie sumu mal posielať sám Kane.

Je aj hokej rasistický?  Puk je čierny a všetci do neho tlčú! A prečo radšej nenapraviť na čierno aj ľad

Prvý trhlinu dostala vzájomná komunikácia v októbri 2019, kedy prestal platiť klub, počas decembra toho istého roka už neposlal splátku ani Kane. Po mesiacoch nesplácania dlžná suma značne napučala, na verejnú výzvu banky navyše zareagovali aj ďalšie inštitúcie.

Kane dlhuje celkovo 26,8 milióna dolárov! Takúto sumu nepokryje ani celý hráčov kontrakt so Sharks, ktorý bude bežať až do konca sezónu 2024/2025. Kane síce od zamestnávateľa zinkasuje celkovo 49 miliónov dolárov, jedná sa však o nezdanený príjem. Zhruba 39,6% platu musia hokejisti v Kalifornii, kde klub sídli, odviesť na federálnej dani, ďalších 13,3% štátu Kalifornia a 15% navyše do záložného hráčskeho fondu NHL zvaného Escrow.

Podľa The Athletic došlo na zásadný zvrat. Útočník, ktorý vo videu starom len niekoľko mesiacov tvrdil, že dom nikdy neopustí bez 5 tisíc dolárov v hotovosti, požiadal o osobný bankrot. Ten sa udeľuje v prípade, že dlžník nie je schopný hradiť svoje záväzky, inštitúcia mu zamrazí účty a ponechávajú životné minimum na platenie bývania a jedla.

Formulár údajne obsahuje aj ďalšie vysoké položky: 1,5 milióna dolárov straty v gambingu za minulý rok, sedem rodinných príslušníkov, šesť aktívnych žalôb, mesačný schodok okolo -91 tisíc dolárov a 1, 88 milióna dolárov nákladov za súd po obvinení za ublíženie na zdraví.

Rozhovor s hokejovým komentátorom Vladimirom Korduliakom

O Kaneovú správu financií sa médiá zaujímali už skôr. Traduje sa, že v jednom z kasín v Las Vegas prehral 500 tisíc dolárov, ktoré nezaplatil. Aj keď podanie návrhu na bankrot obsahuje aj aktíva vo výške 10,2 milióna dolárov medzi ktoré patria aj tri domy, je možné, že si Kane rovnako v nadchádzajúcom ročníku NHL nezahrá. Ak by za Sharks nenastúpil, klub by mu nemusel posielať plat. Organizácia zatiaľ o osude útočníka mlčí rovnako ako o dôsledkoch žaloby, ktorú na ňu podala arkansaskom banka rovnako ako na samotného hráča.