Iracká armáda postupuje do centra Tikríte, islamisti hrozia aj po smrti

463

    „Naše jednotky postupujú, aby získali kontrolu nad celým mestom,“ povedal premiér. Ocenil prácu vojská aj polície, ktorým v posledných dňoch pomáhala v boji proti radikálom z Islamského štátu (IS) lietadlá zahraničnej koalície. K postupu proti IS sa pripojili aj niektoré miestne sunnitske kmene.

    Bojovníci IS mesto zamínovali a podľa agentúry Reuters je veľa domov silne poškodených paľbou. Na dlažbe bolo vidieť mŕtvých bojovníkov IS, avšak policajti majú obavy, že na telách môžu byť umiestnené nálože.

    V rukách armády je teraz sídlo guvernéra a tiež tikrítská nemocnica. Armáda mieri k rozliahlému komplexu, ktorý bol jedným z palácov bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

    Hoci Abad hovoril o dobytie centrá, jeden člen rady provincie Saláhaddín, ktorej je Tikrít strediskom, povedal, že v rukách vládnych jednotiek je zatiaľ 40 percent mesta.

    IS obsadil Tikrít vlani v lete, keď začal postupovať z Mosulu na juh. Dobytie mesta sa považuje za otvorenie cesty pre bitku o dvoj miliónový Mosul. Do boja o Tikrít sa zapojili tiež šiitske milície, ktoré utrpeli údajne veľké straty.