Islamisti z Boko Haram v Nigérii zabili v noci desiatky spiacich študentov

264

V noci vpadli do ich ubytovania a študentov zabili, kým spali. Obeťou krviprelievania sa mohli stať až päťdesiat študentov, úrady zatiaľ potvrdili štyridsať mŕtvych.

„Napadli našich študentov kým spali vo svojich ubytovniach, začali na nich proste strieľať, “ popísal agentúre AP riaditeľ školy Molima Idi Mato. Načo vtrhli do učební a zapálili ich. Okrem až piatich desiatok mŕtvych si útok vyžiadal aj asi dvadsiatku zranených. Ďalšej asi tisícke študentov sa podarilo utiecť.

Škola stojí len asi štyridsať kilometrov od ďalšieho školského zariadenia, kde sa nedávno odohral podobný útok. Ozbrojenci vtedy útočili v meste potláčame v štáte Yobe na začiatku júla zabili 29 žiakov a učiteľa, niektorých upálili zaživa v posteliach. Väčšina škôl v oblasti potom z bezpečnostných dôvodov zavrela.

Miestne úrady asi pred týždňom vyzvali na otvorenie škôl a prisľúbili ochranu v podobe hliadok bezpečnostných zložiek. Poľnohospodárska škola, ktorej vedie Mato, sa však ochrany nedočkala.

Násilie na severe západoafrickej Nigérie bujnie už dlhšiu dobu, Boko Haram tam chce zaviesť striktné islamské právo šaría. A za dosiahnutie svojho cieľa vedie krvavé ťaženie. Od roku 2010 už islamistickí ozbrojenci povraždili viac ako 1 700 ľudí.

Školy a univerzity, ktoré pre radikály predstavujú symboly Západu a kultúry, sú pritom ich častým cieľom. Boko Haram sa zradikalizovalo z pôvodne náboženského hnutia, ktoré odmietalo západnú kultúru, v ozbrojeneckou organizáciu, ktorá má čoraz väčší väzby na al – Kájdu operujúci v západnej Afrike.

Vláda poslala do boja proti nim armádu a v troch štátoch na severovýchode krajiny zaviedla výnimočný stav. Oficiálne miesta síce tvrdí, že vo vojne proti ozbrojencom vyhrávajú, ale množiace sa útoky islamistov tieto výroky spochybňujú. Len v minulom týždni pri nich zomrelo na tridsať ľudí.

Nigéria, kde je okrem islamu jedným z hlavných náboženstiev aj kresťanstvo, je vďaka zásobám ropy druhou najsilnejšou africkou ekonomikou. Väčšina obyvateľstva pritom trpí v chudobe. V utorok krajina oslávi 52. výročie od vyhlásenia nezávislosti od Veľkej británii.