Islamský štát zavraždil v Palmyre archeológa, o mesto sa staral 50 rokov

1018

Sýrsky archeológ Chálid Asad zasvätil celý život rímskym pamiatkam, ktoré preslávili Palmýru. Päťdesiat rokov riadil prácu všetkých pamiatkarov a bádateľov v meste, svoje skúsenosti odovzdával aj študentom.   

Medzi starovekými ruinami nakoniec aj zomrel. V utorok ho zavraždili teroristi z Islamského štátu.

Chálidovi Asadovi mal 82 rokov a o Palmyre publikoval niekoľko článkov v odborných časopisoch. S americkými, francúzskymi, nemeckými a švajčiarskymi archeológmi v meste spolupracoval na rade významných projektov, vďaka ktorým sa po viac ako dvoch tisícoch rokoch podarilo objaviť významné pamiatky vrátane hrobiek z čias rímskej ríše.

Katarská televízia al-Džazíra uvádza, že Asad riadil prácu palmýrských archeológov a pamiatkarov vyše 50 rokov. O svoje skúsenosti sa delil aj s univerzitnými študentmi. V posledných mesiacoch sa snažil dostať najcennejšie pamiatky z Palmyra na bezpečné miesto, aby sa nedostali do rúk islamských radikálov.

„Len si predstavte, že učenec, ktorý odviedol pre to miesto a jeho históriu nezabudnuteľnú službu, prišiel o hlavu a jeho telo visí na starovekom stĺpe uprostred hlavného námestia v Palmyre,“ povedal agentúre Reuters zdrvený šéf sýrskych pamiatkarov Mamuno Abdulkarim. O smrti palmýrského kolegu ho informovali pozostalí.

Islamisti Asada zajali zhruba pred mesiacom, podľa svedectva jeho blízkych ho dlho vypočúvali a mučili. Snažili sa od neho zistiť, kde najcennejšie exponáty z palmýrského múzea skončili. V utorok mu pred múzeom odťali hlavu, jeho smrti sa prizerali desiatky ľudí.