Išli na bicykloch okolo sveta, našli ich zohyzdené telá na dne mexickej rokliny. Krzysztofovi odrezali hlavu a nohu, Holgera popravili guľkou

1387
Zavraždení Krzysztof Chmielewski z Poľska a Holger Hagenbush z Nemecka

Dvaja muži z Nemecka a Poľska sa rozhodli spolu podniknúť odvážne dobrodružstvo. Na bicykloch si vybrali precestovať exotické Mexiko. Zdá sa, že však podcenili riziko krajiny zmietanej brutálnou zločinnosťou. Obaja boli nájdení zavraždení na dne hlbokej rokliny.

Sprvu sa zdalo, že dvojica omylom zišla z cesty zo skalnatého zrázu. Túto verziu príbehu však odmietli niektorí skúsení cyklisti, preto bol prípad odovzdaný na prešetrenie. Nový výskum potvrdil hrozivé tušenie: Boli zavraždení, motívom bola zrejme lúpež. Nemec Holger Hagenbusch mal na hlave hlbokú ranu, ktorá zrejme bola spôsobená strelnou zbraňou. Poliak Krzysztof Chmielewski mal sťatú hlavu a odrezané chodidlo.

Nemec Holger Hagenbush

Všetko nasvedčuje tomu, že smrť cyklistov mala vyzerať ako nehoda, ktorá lúpež mala maskovať. Pri jednom z cyklistov totiž bol bicykel. Páchatelia však urobili tú chybu, že k telu Poliaka dali bicykel jeho nemeckého kamaráta, to vzbudilo podozrenie, že o nehodu s najväčšou pravdepodobnosťou nešlo.

Krzysztof Chmielewski z Polska

Krzysztof Chmielewski z Poľska a Holger Hagenbush z Nemecka cestovali na bicykloch po svete. Každý bol na ceste sám, v Mexiku sa však stretli a zrejme sa dohodli, že časť cesty budú pokračovať spoločne. Ich jazda mala koniec v mexickom štáte Chiapas. Pôvodným plánom bola asi 200 km dlhá trasa z mesta San Cristobal de las Casas do starodávneho Mayského mesta Palenque.

Mexiko je krajina, ktorú zmieta násilie a zločinnosť. Len za posledný rok tu prišlo o život viac ako 25 000 ľudí následkom vraždy. Dôvodom je chudoba a tiež nezastaviteľná moc drogových kartelov, s ktorými si nevie poradiť ani mexická armáda.