Išlo o teroristický útok?

1513

„Je tam časť lietadla, v ktorej sú cestujúci, a do ktorej sa záchranný tím snaží dostať. Dúfame, že nájdeme tých, ktorí prežili, keďže z vnútra počujeme zúfalé hlasy ľudí.“ Informuje o tom denník Guardian. Informáciu ale zatiaľ nikto ďalší nepotvrdil.

Záchranný tím počas prvých hodín pátrania našiel asi sto tiel. Záchranné práce komplikujú militanti. Nehodu podľa BBC však nik z ľudí na palube neprežil, na mieste sa našli čierne skrinky.

Lietadlo spoločnosti Kolavia s 217 cestujúcimi a siedmimi členmi posádky na palube smerovalo z prímorského letoviska Šarm aš-Šajch do ruského Petrohradu. Pozostatky lietadla už našli a zasahujú pri ňom podľa BBC záchranári. Na miesto nešťastia mieri egyptský premiér aj ďalší ministri.

Zdroj z miesta tragédie tvrdí, že lietadlo je rozdelené na dve časti – zhorený chvost a zničený trup. V okolí vraku našli päť detských tiel, lietadlom cestovalo 17 detí. Podľa televízie RT sú telá niektorých pasažierov pripútané v sedadlách.

Vracali sa z dovolenky

Ruská ambasáda potvrdila, že na palube boli Rusi, prevažne turisti, ktorí sa vracali z dovolenky domov. V lietadle cestovalo aj 17 detí.
Pilot sa podľa agentúry Ria Novosti sťažoval krátko po štarte na problémy s motorom a žiadal o núdzové pristátie v Káhire. Mikail Robertson zo spoločnosti Flight Radar BBC povedal, že kým sa lietadlo stratilo z radarov stratilo 1500 výškových metrov za jedinú minútu.
BBC ďalej uvádza, že lietadlo vyštartovalo z Egypta 06:51 moskovského času a už o 23 minút sa mu nepodarilo skontaktovať riadiacu vežu na Cypre.
Lietadlo podľa BBC prevádzkuje ruská letecká spoločnosť Kolavia so sídlom na Sibíri. Prípadný teroristický útok, ktorý by mohol napríklad súvisieť s ruskou prítomnosťou v Sýrii Egypťania zatiaľ vylučujú.

Komplikujú to teroristi

Egypt na miesto tragédie vyslal 45 sanitiek. Záchranné práce však môžu komplikovať teroristi.
Na Sinajskom polostrove je totiž množstvo militantných skupín, nad ktorými egyptské bezpečnostné zložky nemajú kontrolu. Egypt kontroluje najmä pobrežné oblasti. Na miesto nehody sa preto nedostanú pravdepodobne ani novinári.

Záchranný tím posiela do Egypta aj Rusko, malo by ísť o päť lietadiel.
V ruskom Petrohrade sa už zhromažďujú rodiny cestujúcich. Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril rodinám úprimnú sústrasť a nariadil ministerstvám, aby príbuzným pomohli. Na letisko poslali už aj psychológov.