J.SLOTA: Ak nás chce vláda zadlžiť na tri generácie, mala by vyhlásiť referendum

798

Vo svojom vyhlásení to tvrdí líder opozičnej SNS Ján Slota s tým, že toto riešenie navrhuje v prípade dostatku času na rozhodnutie o tejto otázke. O eurovale sa však má hlasovať o niekoľko týždňov, príprava referenda trvá mesiace.
„Som presvedčený, že dve tretiny národa by povedalo jednoznačné nie. Veď ktorý dôchodca by hlasoval za takú zvrátenosť, keď má desaťnásobne nižší dôchodok ako dôchodca v Grécku alebo v Portugalsku, ktoré by sme mali zachraňovať?“ pýta sa Slota. Tvrdí, že v prípade eurovalu by išlo o také výrazné ožobráčenie obyvateľov Slovenska, aké zatiaľ nemá obdobu, a to navyše na úkor hazardérskych štátov.
„Schválenie eurovalu môže Slovensko dostať do špirály hospodárskeho úpadku. Nesúhlasím preto so strašením niektorých internacionalistov, aké dosahy na Slovensko môže mať situácia, ak neodsúhlasíme euroval. Áno, bude to mať dosahy, ale len pozitívne. Zachránime sa pred totálnym ekonomickým pádom,“ vyhlásil Slota.
Euroval považuje len za spôsob ako narobiť viacerým krajinám ďalšie alebo vyššie dlhy. „Má EÚ pri veľkohubých rečiach o výhodách eurovalu aj recept na to, ako potom bude riešiť vyššie dlhy tých, čo si požičiavajú na pôžičku pre lajdácke upadajúce krajiny? Som presvedčený, že nemá,“ povedal predseda SNS.
Šéf národniarov si rovnako myslí, že ak v slovenskej politike ešte niečo znamená morálka a charakter, tak pri takej dôležitej veci, ako je zadlženie SR na dve-tri generácie vopred, by to mala byť pre vládu prioritná otázka. „A prioritná otázka znamená spojiť jej riešenie aj s vyslovením dôvery vláde v parlamente,“ odkázal vládnym stranám.
Slota zdôraznil, že Slovensko nemá peniaze nazvyš, nemá peniaze na euroval a bude si naň musieť požičať. „Koalícia sa teda zasadzuje za to, aby sme kvôli lenivým krajinám ešte zvýšili enormný dlh Slovenska a zadlžili aj niekoľko budúcich generácií. To nie je múdre ani prezieravé, majú vari národ za hlupákov?“ dodal.
Negatívne stanovisko voči eurovalu má aj koaličná SaS, ktorá svojím postojom zatiaľ znemožňuje záchranný mechanizmus schváliť. Liberáli podľa očakávania odmietli aj kompromis, že vládne strany by schválili rozšírenie eurovalu len ako mechanizmus, no o každej pôžičke pre problémovú krajinu by sa rozhodovalo vo vláde a na rokovaní finančného výboru. SaS však upozornila, že na týchto fórach môžu byť jej členovia ľahko prehlasovaní. O ďalšom postupe bude so SaS rokovať premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Hlasovanie o eurovale v NR SR by malo byť koncom októbra. Nesúhlas Slovenska by celý projekt zastavil. Do dnešného dňa ho odobrilo osem krajín zo 17, ktoré sú členmi eurozóny. SR chce hlasovať ako posledná.