Japoncom zmizol kompletne celý ostrov, teraz po ňom pátrajú

963

Japonsko má pozdĺž svojho pobrežia 158 neobývaných ostrovov. Zdá sa, že ich ale bude mať o jeden menej, pretože skrátka zmizol. Japonská vláda vyslala pátraciu skupinu, aby zistila, čo sa s ostrovom stalo.

Meno zmiznutého ostrova je Esanbehanakitakodžima a nachádzal sa severne od hlavného japonského ostrova Hokaido. Nikdy to nebol nijak významný ostrov, navyše nad hladinou „trčal“ len 1,5 metra. Dá sa povedať, že to mal vždy len tak tak.

Ostrov má však význam v dlhotrvajúcom a stále tlejúcom spore Japonska s Ruskom o časť týchto neobývaných ostrovov. So stratou ostrova Japonsko prišlo o 500 metrov svojho územia a pobrežných vôd. Japonsko ku zmiznutému ostrovu vyslalo pobrežnú stráž ani nie tak kvôli tomu, aby ostrov zase našli, ale aby ukázali, že si stále strážia svoje územie, či už na ňom ostrov je alebo nie.

Ponorte sa medzi tisíce medúz v podivnom Piatom jazere na ostrove Palau

Na to, že ostrov zmizol, prišiel v septembri fotograf a autor knihy Najmenšie japonské ostrovy. Chcel ostrov vyfotografovať do svojej publikácie, ale nebolo čo. Potom, čo oznámil zmiznutie ostrova, sa na miesto vydala skupina rybárov a ani oni nemali šťastie. Teraz bude skúšať nájsť ostrov pobrežná stráž.

Ako Austrálsky milionár skončil sám a bez trička na tropickom ostrove

Vec má ešte jeden zaujímavý aspekt. Nikto nemôže s určitosťou povedať, ako dlho je vlastne ostrov preč. Posledný oficiálny záznam o ňom je z roku 1988. Od tej doby neexistuje žiadny relevantný zdroj informácií o ostrove. Mohol sa pokojne potopiť pred 30 rokmi a prišlo sa na to náhodou až teraz. Príčinou jeho zmiznutia mohlo byť čokoľvek od nárazu ľadovca, cez vodnú a veternú eróziu až po vzostup morskej hladiny.

Migingo je najhustejšie obývaný ostrov na svete. Na maličkom kusu zeme žije vraj až tisícka ľudí

Japonsko ostrovy ale nielen stráca, ale tiež získava. V roku 2013 vďaka erupcii vulkánu vznikol pri pobreží nový ostrov, ktorý tam predtým nebol. Ten má dokonca svoj vlastný ekosystém, rastú na ňom rastliny a obývajú ho aj niektoré druhy živočíchov.