Českí kriminalisti v piatok priviezli z USA údajného posledného člena takzvaného Berdychovho gangu Jaromíra P., odsúdeného za únos a smrť zlatníka z roku 1996 a lúpežné prepadnutia ďalších ľudí. Americká polícia ho po spolupráci s českými vyšetrovateľmi dopadla vlani na jar, český súd mu už skôr v jeho neprítomnosti uložil 13,5 roka väzenia.

Polícia na twitteri uviedla, že v piatok popoludní sa pre ňu po rokoch definitívne uzavrel prípad Berdychovho gangu. „Lietadlo s posledným z odsúdených dnes o 13:10 hodín pristálo na pražskom letisku a posledný, Berdychovec’ je za mrežami,“ napísali.

Muž skončil v jednej z pražských väzníc, napísala na webe hovorkyňa policajného prezídia Kateřina Rendlová. Zadržaného Jaromíra P. nemenovala, oznámenia ale pripojila k staršej správe o jeho zadržaní v USA.

Slovenského vraha na úteku zadržali českí policajti pri Mikulove

Polícia muža v Spojených štátoch dopadla vlani v apríli, skrýval sa v okolí Seattli. Ministerstvo spravodlivosti ešte pred tým požiadalo o vydanie do ČR. Žiadosť o vydanie posudzuje americké ministerstvo spravodlivosti, rozhoduje potom o nej súd a po ňom ešte minister zahraničných vecí USA.

Pred policajným kontrolným bodom na pražskom letisku Václava Havla sa Jaromíra P. reportér ČT spýtal, či je prekvapený, že ho polícia dopadla. „Nie,“ povedal so smiechom. Na otázku, či je zmierený s väzením odpovedal, že „určite“. Kriminalista ďalej uviedol, že Jaromíra trápilo to, ako na neho polícia došla a pýtal sa, prečo sa o prípad začali znovu zaujímať.

Takmer po 20rokoch od úteku sa Kajínek vrátil na Mírov.

Gang pomenovaný po Davidovi Berdychovi mal podľa právoplatného rozsudku na svedomí lúpeže, únosy a vydieranie podnikateľov. Utečený Jaromír bol odsúdený za rovnaké činy ako Berdych. Vlani sa pri zadržaní mal preukázať falošným preukazom. Rendlová vtedy uviedla, že v USA používal desiatky falošných dokladov a vedľa falšovania sa dopúšťal majetkovej trestnej činnosti.

Kauza takzvaného Berdychovho gangu býva označovaná za najväčší prípad organizovaného zločinu v histórii českej kriminalistiky. Skupina desiatok ľudí okolo Davida Berdycha si svoju trestnou činnosťou prišla údajne na viac ako 100 miliónov korún (4 milióny eur), prvý zločin podľa žalobcov spáchali v roku 1995.Vyšetrovanie hlavnej časti rozsiahlej kauzy začalo v septembri 2004, kedy detektívi pozatýkali veľkú časť podozrivých. V súvislosti s činnosťou skupiny bolo doteraz obžalovaných alebo obvinených vyše 50 ľudí.

Podvodníka, ktorý spreneveril statisíce chytili v Španielsku po 15 rokoch!

Ako posledný zo skupiny zostal vo väzení Berdych odsúdený na 15 rokov za lúpeže a únosy. Súd ho podmienečne prepustil z väzenia v júni 2015 po tom, čo si odpykal viac ako dve tretiny trestu.