Poľskí jaskyniari, ktorí v auguste zahynuli hlboko pod Tatrami po tom, čo im ústupové cesty odrezala stúpajúca voda, sa neutopili. Navyše so sebou do hlbín zeme niesli výbušniny. Oboje a tiež postup záchranárov sa stalo predmetom vyšetrovania poľskej prokuratúry. Tá zverejnila svoje prvé poznatky.

Dvaja speleológovia, ktorí v polovici augusta uviazli v doposiaľ neprebádanej časti najväčšej jaskyne na poľskej strane Tatier, sa neutopili pri náhlom stúpaní vody v podzemí, ale podľahli podchladeniu. Vyplýva to podľa televízie TVN 24 zo súdnej pitvy, ktorej predbežné výsledky zverejnila v pondelok prokuratúra.

Prokuratúra vyšetruje možné pochybenia počas záchrannej operácie, ktorá skončila minulý týždeň vynesením mŕtvych tiel na povrch. Zaoberá sa tiež možným zanedbaním pri výprave vratislavských speleológov do hlbín. „Budeme tiež zisťovať, odkiaľ mali speleológovia výbušniny,“ uviedol prokurátor Jan Ziemka.

Husky Balto a ďalších 150 psov zachránilo aljašské mestečko pred skazou

Záchranári z horskej služby vyniesli 5. septembra z Veľkej snežnej jaskyne v poľskej časti Tatier telá dvoch speleológov, nasledujúci deň sa v Krakove uskutočnila pitva. Podrobné výsledky majú byť podľa TVN 24 známe asi za tri týždne, príčina smrti je ale jasná.

Až doteraz sa špekulovalo, či sa obaja muži utopili, keď im voda odrezala ústupovú cestu, alebo či podľahli podchladeniu v jaskyni, v ktorej sa teplota pohybovala okolo štyroch stupňov Celzia.

Malí futbalisti po roku porozprávali o záchrane z jaskyne. Boli pod sedatívami a v bezvedomí.

Záchranári sa za pomoci kolegov zo Slovenska, hasičov a vojenských pyrotechnikov snažili k jaskyniarom dostať, ale cestu stiesnenými priestormi si museli rozširovať pomocou mikrovýbuchmi. Prvé mŕtve telo objavili 22. augusta; 30. augusta sa dostali k obom telám a začali ich prepravovať na povrch.

Do najväčšej a najhlbšej jaskyne v Poľsku pôvodne vošla šestica jaskyniarov z Vroclavi. Dvaja z nich v podzemí uviazli potom, čo stúpla hladina vody. Do pátrania sa zapojili desiatky ľudí.

Prípad zmiznutia Kennyho Veache: zahynul v podivné jaskyni v Nevade

Veľká snežná jaskyňa, ktorá sa nachádza neďaleko našich hraníc s Poľskom, je dlhá takmer 24 kilometrov a dosahuje hĺbku viac ako 800 metrov. Širokej verejnosti prístupná nie je, chodiť do nej môžu iba prieskumníci a ľudia so špeciálnym povolením. Na mnohých miestach sú len úzke a krivolaké prielezy.