Je aj hokej rasistický?  Puk je čierny a všetci do neho tlčú! A prečo radšej nenapraviť na čierno aj ľad

1247

Komentuje český novinár O. Tichý: Najskôr som myslel, že je to žart, ale nakoniec sa ukázalo, že bohužiaľ nie! Partia aktivistov z radov hokejistov NHL chce, aby sa v rámci boja proti rasizmu prefarbili modré čary na ľade na čierno. To otvára priestor ďalším úvahám, čo všetko by sa na ihrisku malo ešte zmeniť.

S návrhom na prefarbenie modrých čiar prišla Aliancie za rôznorodosť v hokeji, v ktorej je deväť súčasných a bývalých černošských hráčov NHL. Ide o reakciu na údajnej policajnej násilia na černochoch v USA.

RTVS stiahla moderátorku pre rasizmus na Facebooku

V Amerike môže viesť akýkoľvek – hoci rozumný – nesúhlas s mnohokrát šialenými požiadavkami rasových, rodových, ekologických alebo iných práve módnych aktivistov nezriedka k spoločenskému alebo profesnému vylúčeniu. Nikto preto zatiaľ nepovedal členom Aliancie, že im hrable a prefarbovanie čiar na ihrisku je somarina, ktorá nič nerieši. Pochybnosti sa obmedzili na nesmelé upozornenie, že na čiernej čiare by nebol zreteľne vidieť čierny puk, čo by komplikovalo posudzovanie ofsajdov.

Je ale otázka, či by takáto drobnosť mala bojovníkov za lepšiu spoločnosť zastaviť. Nie je naopak na zváženie, či by sa nemala zmeniť aj farba puku? Hokejisti sú chlapi ako hory a všetci tlčú palicami do toho malého čierneho chudáka! Veď je to jasný symbol rasového útlaku černochov. Puk by mal byť nanovo biely! A klzisko čierne, prečo trocháriť s prefarbovaním čiar.

Romana Dreveňák dostal 7 rokov za zákerný útok na hokejistu. Chcel ho maskovať rasizmom

Než by sa ale snáď niekto touto myšlienkou inšpiroval, doporučujeme zvážiť aj ďalšie okolnosti. Pokiaľ by bol ľad čierny, mohla by čoskoro prísť Aliancia za rôznorodosť v hokeji so sťažnosťou, že teraz sa po čiernom každý vozí. A že novo zafarbené klzisko je skrytým symbolom, že „čierny má biť studený“. Možno by teda bolo najlepšie urobiť pár myšlienkových krokov vzad a na prefarbovanie ľadu zabudnúť. A to vrátane zmeny modrých čiar.

Objaviteľ DNA draží svoju Nobelovu cenu, kvôli bojkotu za rasizmus