Je osudné rozhodnutie českého páru za záhadnou smrťou v Tatrách?

1068

Mali spať v teple na chate, namiesto toho zamrzli pod vrcholom hory Chopok v Nízkych Tatrách. Dvojica Čechov Hanka († 47) s Honzom († 60) zrejme doplatila na svoje rozhodnutie náhle zmeniť plány.

Objímajúce sa telá českých skialpinistov našli turisti z Poľska. Záchranári už im ale bohužiaľ nemohli pomôcť. Mrazivú noc nemali šancu prežiť.

Podľa niekoľkých svedkov bola deň pred tragédiou dvojica vo výbornej nálade. Prekvapivo sa však z chaty, v ktorej bývali, odhlásili, hoci tam mali stráviť ešte jednu noc. To tvrdí aj skúsený horal Radovan. „Mali prespať na chate, ale zrušili si nocľah,“ potvrdil osudnej rozhodnutie na Facebooku.

V Tatrách zahynuli skúsení český skialpinisti

Pár bol pritom nájdený len kúsok od hlavnej cesty na vrchol Chopku, na ktorom sa nachádza známy hotel. „Do Rotundy už to nebolo ďaleko. Do doliny by nezišli, pretože je to tam cestou na kosodreviny samá skala,“ vysvetlil horal.

Turistov zrejme zaskočilo zlé počasie, kvôli ktorému úplne stratili orientáciu. Záhadou je, prečo si nezavolali pomoc, keď pri sebe obaja mali mobilné telefóny.

Foto: Horská záchranná služba

Či chceli Honza s Hankou spať priamo v Rotunde na Chopku, alebo sa plánovali vydať ešte ďalej, zatiaľ nie je jasné. O svojich plánoch totiž nikomu v chate, kde si zrušili posledný nocľah, nič nepovedali.