Francúzsky herec Jean Reno prevzal na 51. medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch Cenu prezidenta festivalu, a potom osobne uviedol kultový snímok Luka Bessona Leon z roku 1994, v ktorom stvárnil mlčanlivého zabijaka.
jean reno leon
„Ďakujem vám, že sa na filmy pozeráte, pretože vy ich udržujete pri živote. Nebyť vás, neboli by ani filmy ani herci,“ poďakoval divákom vo veľkej sále hotela Thermal, ktorí francúzskemu hercovi tlieskali postojačky.
Reno potom ešte zažartoval, že krištáľový glóbus je ťažký a nie je si istý, či ho s ním pustí do lietadla. Podotkol tiež, že si pripadá trochu starý, keď sledoval úvodné zostrih scén a súpis filmov, v ktorých hral. Divákom i festivalu ďakoval elegantným gestom šľachtica.
Tri nominácie na Césara
Medzinárodný ohlas získal Reno spoluprácou na niekoľkých filmoch Luka Bessona, okrem dnes premietaného snímke hral tiež vo filmoch Magická hlbočina alebo Brutálna Nikita. Za Leona aj Magickú hlbinu získal nomináciu na Césara. Tretí nomináciu potom získal za úlohu rytiera Godefroya v komédii Návštevníci. V nej dokázal, že okrem dramatických rolí je rovnako dobrým komediálnym hercom. Jean Reno je tiež držiteľom Európskej filmovej ceny za mimoriadny prínos svetovej kinematografii.


Snímka Leon, ktorý dnes diváci na festivale videli, patrí medzi najvýraznejšie role Jeana Rena. Thriller je o chladnokrvnom nájomnom vrahovi, ktorého život zmení stretnutie s dvanásťročnou dievčinou, ktorá chce pomstiť svoju vyvraždenú rodinu. V úlohe dievčaťa Mathilde vtedy debutovala Natalie Portman. Film Leon sa stal míľnikom Jean Rena hereckej kariéry, rolu samotárskeho zabijaka, ktorý sa úzkostlivo stará len o svoju kvetinu, stvárnil s neodolateľnou zvodnosťou.
Jean Reno sa narodil v roku 1948 v marockej Casablance. Ako povedal na dnešnej tlačovej konferencii, rozhodol sa stať hercom už ako chlapec. V škole nacvičovali divadelné hry, svet javiska ho pritiahol a on potom v divadle začínal. Dodnes sa okrem filmových úloh venuje aj divadlu.