Ježiš prišiel o kus palca, zo sochy v Riu ho uštipol blesk

534

Dominanta brazílskej metropoly Ria de Janeiro, socha Krista Spasiteľa, v nedeľu prišla o špičku palca na pravej ruke. Môže za to silná búrka, počas ktorej tridsaťmetrovú sochu zasiahol blesk. Brazílska pýcha pri búrkach trpí pomerne často, pred mesiacom rovnakým spôsobom prišla o prostredník.

O sochu Krista Spasiteľa, ktorý od roku 1931 vzhliada na mesto z vrcholu kopca Corcovado, sa stará miestna arcidiecézia. Ako pre miestne rádio Glogo uviedol jej predstaviteľ Omar Raposo, sochu čaká v blízkej dobe oprava.

Spravodajská agentúra AP pripomína, že to nie je v poslednej dobe prvý prípad, keď silná búrka brazílsku dominantu poškodila. Socha, ktorú miestni duchovní vztýčili na oslavu nezávislosti Brazílie na Portugalsku, minulý mesiac blesk poškodil pravý prostredník.

To, že sa socha nezriedka stáva terčom elektrických výbojov, nie je vzhľadom k jej výške príliš prekvapivé. Britská verejnoprávna BBC s odvolaním sa na brazílskych meteorológov uvádza, že sochu každý rok zasiahne až päť bleskov.

V roku 2008 búrka vážne poškodila Ježišovu hlavu a sedemstotonový železobetónový kolos musel prejsť rozsiahlou rekonštrukciou. Náklady na opravu sochy sa v roku 2010 vyšplhali v prepočte na asi na 3 milióny eur.