Kajínek sa narodil 11. januára 1961 v Prachovice na Chrudimsku. V čase, keď sa učil opravárom poľnohospodárskych strojov, začal hrať karty o peniaze. Strety so zákonom mal Kajínek pre majetkovú trestnú činnosť od roku 1974.

• Kajínek sa už ako neplnoletý zúčastnil vykrádanie bytov. Vo väzení sa ocitol prvý raz v roku 1982 za krádeže v rekreačných chatách. O tri roky neskôr stál pred súdom znovu – okrem bytových krádeží mal na svedomí nedovolené ozbrojovanie a útok na verejného činiteľa.

• Za majetkovú trestnú činnosť bol odsúdený v roku 1991, a to za ozbrojenú lúpež, pri ktorej policajtom ukradol auto. Za to dostal ako recidivista 11 rokov. Za vzorné správanie mu v roku 1993 bol na tri dni prerušený trest. Do väznice sa ale už nevrátil a o štyri mesiace neskôr, v máji 1993, podľa súdu spáchal nájomnú vraždu v Plzni.


• Doživotie mu uložil Krajský súd v Plzni v júni 1998 kvôli dvojnásobnej nájomné vražde podnikateľa Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoša v serpentínach pod plzenskou väznicou Bory a pokus o ďalšie vraždu. Kajínek vinu nikdy nepriznal, políciu vinil z vykonštruovaného procesu a súd z predpojatosti.

• Hoci sa v médiách niekoľkokrát objavili informácie o nových dôkazoch, údajne spochybňujúcich Kajínkovu vinu, bol verdikt opakovane potvrdený niekoľkými súdmi. Vlani v auguste Ústavný súd opäť odmietol Kajínkovu sťažnosť, väzeň sa domáhal obnovy konania.

• Kajínek, pretože niekoľkokrát z nápravných zariadení utiekol, alebo sa o to pokúsil, bol umiestnený do prísne stráženej väznice Mírov na Šumpersku. Koncom októbra 2000 Kajínek prerezal diamantovú strunou mreže svojej cely a po zviazaných prestieradlách sa spustil za múry väznice. Zastaviť ho nedokázala ani streľba ostrahy.

• S útekom mu pomáhal ďalší doživotne odsúdený väzeň Martin Vlasák. Polícia ihneď vyhlásila celoštátne pátranie a prijala mimoriadne bezpečnostné opatrenia, po Kajínkovi pátrali tisíce policajtov po celej ČR.

• Kajínka zadržal 8. decembra 2000 Útvar rýchleho nasadenia v byte na pražskom sídlisku Velká Ohrada. Kajínek bol síce ozbrojený, ale zásah sa podľa polície odohral tak rýchlo, že zbrane nestihol použiť. Príslušníci komanda sa spustili na lanách zo strechy domu k oknám bytu na piatom poschodí. Okná rozbili, vhodili do bytu rozbušky a utečenca zneškodnili.

• Vo svojom byte Kajínka ukrývala manželka jedného z jeho mírovských spoluväzňov, orlického vraha Ludvíka Černého. Manželka ďalšieho z odsúdených v kauze orlických vrážd, Daniela Chodounského, bývajúca v rovnakom dome, sa počas akcie polícia pokúsila prerezať lano, na ktorom sa spúšťal jeden z policajtov.

• Kajínek povedal, že útekom chcel dosiahnuť obnovenie procesu. Vďaka značnému mediálnemu záujmu sa objavili nové svedecké výpovede. Útek vyvolávajúce romantické predstavy mu zaistil aj početný zástup priaznivcov. V roku 2010 mal premiéru film natočený na motívy jeho príbehu.


• V roku 2013 Zeman povedal, že je pre obnovu Kajínkovho procesu, amnestiu by mu však nedal. Tento rok v apríli prezident uviedol, že vážne uvažuje o udelenie milosti. Kajínek je podľa neho vo väzení dlho a existujú opodstatnené pochybnosti o jeho skutočnej vine. V utorok 23. mája Zeman podpísal milosť, Kajínek tak bol prepustený z rýnovickej väznice.