Jiřího Kajínka stál kriminál pekný balík peňazí, 28 tisíc eur za doživotie!

1235

Dostal doživotie a ešte ho to stálo kopu peňazí. Jiří Kajínek (56), ktorý dostal v roku 1998 za dvojnásobnú vraždu a pokus o tretiu doživotie, musel potom z vrecka vytiahnuť 700 tisíc Kč. Po prezidentskej milosti teraz rozpráva o pomeroch v českých väzniciach.

„Odsúdenie ma stálo 700 tisíc Kč. Išlo o trovy konania plus za advokáta ex offo. Síce sa traduje, že je to zadarmo, ale v skutočnosti sa musí platiť. A ja som chcel byť bez dlhov, takže som to zaplatil,“ povedal Kajínek.

Ako si žije na slobode Kajínek, muž odsúdený za dvojnásobnú vraždu?

Podľa neho sa do finančných ťažkostí dostane väčšina väzňov. „Trebárs päťnásobný vrah Otto Bierdeman, ktorý tiež dostal doživotie, mal zaplatiť asi dva milióny. Lenže na to nemal. Štát mu to potom po rokoch teda odpustil, „ tvrdí Kajínek.

 Účet  v ČNB 

To, že bol vo väzení, ho stálo ďalšie milióny. Vraj patril k tým bohatším väzňom. „Mohol som minúť vo väzenskej kantíne dvakrát týždenne 800 korún, teda 6 400 mesačne. Všetko tam bolo predražené. Trebárs dvojlitrová kola tam bola za päťdesiat korún/2 eur,“ rozpráva Kajínek, ktorý tvrdí, že mať kantínu vo väzení je pre podnikateľov kšeft snov.

Peniazmi sa ale v krimináli neplatí. Každý väzeň má vraj účet v ČNB. Podľa Kajínka z neho musí platiť pätnásť stoviek za náklady výkonu trestu. Ale len v prípade, keď odmietne prácu. „Ja som nedostal možnosť pracovať, takže som tie peniaze platiť nemusel,“ povedal Kajínek.

Niektorí väzni, ktorí nepracujú a nemajú žiadne peniaze, vraj od štátu dostávajú 100 korún mesačne. Jeho sa to netýkalo, on mal našetrené. „Otecko ma vždy učil, že si mám dávať polku zarobených peňazí na stranu. A ja som niekedy zarábal toľko, že som ani tú polku peňazí neutratil,“ vysvetľuje Kajínek.

 Bojoval za  ostatných väzňov! 

Väzni sú podľa Kajínka radení do troch kategórií. A podľa toho tiež môžu utrácať v kantíne. Kto je v prvej, môže dvakrát týždenne minúť 800 korún, kto v druhej, tak 600 korún a tí v tretej len 400 korún. Je to vraj podľa toho, ako sa kto vo väzení chová.

Kto je Jiří Kajínek, nenapraviteľná vraždiaci beštia, alebo obetný baránok?

„Normálne sú noví väzni radené do druhej, ale ja som bol až v tretej. Aj keď som sa správal dobre, do prvej som sa dostal až po pätnástich rokoch,“ povedal Kajínek. Ten vraj v kriminále bojoval aj za ostatných väzňov. „Trebárs na Mírove muselo byť špeciálne povolenie na nákup jahôd. A ja som tam vybojoval, aby jahody mohli kupovať aj ostatní,“ tvrdí Kajínek.

 Čo povedal  právnik 

Podľa renomovaného právnika Jana Černého mohol Kajínek skutočne zaplatiť tak vysoké peniaze. „Odmenu takzvaného advokáta ex offo môže hradiť spočiatku stať, ale ak je človek odsúdený, tak sú mu predpísané trovy konania aj náklady na tohto advokáta,“ povedal Černý. Podľa neho je taký advokát platený podľa vyhlášky. „Je to odstupňované podľa závažnosti trestného činu. A tiež podľa vykonaných úkonov,“ vysvetlil Černý.