Najmladšia obeť mala iba deväť rokov, najstaršia čosi cez tridsať. Jeho prípad je jasným svedectvom nedokonalosti amerických zákonov a neschopnosti polície, vďaka ktorým mohol nebezpečný masový vrah a sexuálny maniak dlhé roky unikať spravodlivosti.

Gacyho správanie začali ovplyvňovať sexuálne úchylky už v polovici šesťdesiatych rokov. Ako 26-ročný sa po prvý krát dostal do konfliktu so zákonom. Mal vtedy 26 rokov. V Iowe vlastnil malú reštauráciu s rýchlym občerstvením a jedného večera v jej zadnej miestnosti zatvoril 16-ročného chlapca, zviazal ho a nútil k orálnemu sexu. Chlapcovi sa podarilo ujsť a Gacyho onedlho obžalovali zo sodomie. Dostal desať rokov, ale keďže jeho trestný register bol predtým čistý a vo väzení sa správal vzorovo, prepustili ho už po 18 mesiacoch!

Presťahoval sa do Chicaga, kde si založil prosperujúcu stavebnú firmu. Ako veľký šéf často sexuálne zneužíval aj svojich zamestnancov a uchádzačov o prácu. V tom čase sa už naplno prejavila jeho mentálna a sexuálna úchylka.

Portréty zavraždených obetí šialeného klauna John Wayne Gacy

Na uliciach a v baroch homosexuálov vyhľadával príležitostné známosti, ktoré potom odviezol do svojho prepychového domu v Norwood Parku na sever Chicaga. Tam ich v pivnici mučil, týral, sexuálne zneužíval a nakoniec vždy zavraždil. Telá zahrabával neďaleko domu, alebo ich jednoducho hádzal do neďalekej rieky. Jeho firma neustále prekvitala a Gacy sa stal jedným z významných mecenášov chicagskej organizácie Demokratickej strany. Existuje dokonca fotografia, na ktorej si priateľsky potriasa rukou s neskoršou prvou dámou, manželkou prezidenta Cartera Rosalynn. Napriek tomu, že sa občas dostal do podozrenia, vplyvom a peniazmi sa mu vždy podarilo uniknúť.

Neuveriteľná reakcia polície

V roku 1978, keď sa ako obvykle prevážal vo svojom veľkom čiernom Oldsmobile po chudobných štvrtiach, „zbalil“ mladíka menom Jeff Rignall. V aute ho omámil chloroformom a odviezol do svojho domu, kde ho spútal a asi týždeň mučil a sexuálne zneužíval. Neustále ho pritom omamoval chloroformom. Po týždni sa Rignall prebral v mestskom parku a vďaka jeho amatérskym detektívnym schopnostiam nakoniec zistil meno svojho trýzniteľa.

Polícia ho však odmietla zatknúť, pretože Gacyho dom bol už v inom obvode. Rignall nakoniec neuspel ani na súde, a tak Gacy mohol vraždiť ďalej. Poslednou obeťou sa stal 15-ročný Robert Piest, ktorého mŕtve telo schovával v dome asi týždeň, pretože polícia mu už bola na stope a chlapcovi rodičia urobili všetko pre to, aby vraha zatkli. Nakoniec ho sledovali 24 hodín, prehliadli mu celý dom, ale nenašli žiadne dôkazy zločinov. Gacy znervóznel, ale dokázal sa ešte nebadane zbaviť Piestovho tela, ktoré hodil do rieky Des Plaines. Policajtom ho nakoniec pomohla usvedčiť náhoda. V dome prasklo vodovodné potrubie a valiaca sa voda začala odnášať zem z dvora, kde Gacy zahrabával svoje obete. Polícia tu nakoniec našla vyše dvadsať mŕtvych tiel, ďalšie boli v okolitých lesoch a riekach.

V roku 1980 vyšetrovateľ Robert J. Stein, ukázal kompozitné obrazy neidentifikovaných obetí vraha John Wayne Gacy

Gacyho, ktorý bol na tom psychicky stále horšie, nakoniec zatkli, a 13. marca v roku 1980 odsúdili na smrť. Popravený bol až o 14 rokov 10 mája 1994.