Johnson druhý krát dorazil nečakane do Kyjeva a sľúbil ďalšie ťažké zbrane. 

Zelenskyj: „Je to Veľký priateľ Ukrajiny“

417

Britský premiér Boris Johnson dnes prišiel do ukrajinského Kyjeva, kde sa zišiel s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Podľa informácií agentúry Reuters šéf britskej vlády ponúkol Ukrajine rozsiahly výcvikový program pre nových aj existujúcich príslušníkov ozbrojených síl s potenciálom vycvičiť každých 120 dní až 10.000 vojakov.

Zelenskyj a Johnson tiež hovorili o dodávkach ťažkých zbraní a protileteckých systémov, rovnako ako o ekonomickej podpore Ukrajiny, ktorá od konca februára čelí ruskej agresii.

„Cieľom mojej návštevy tu uprostred hlbokej vojny je vyslať ukrajinskému ľudu jasné a jednoduché posolstvo: Veľká Británia je s vami a budeme s vami, kým nakoniec nezvíťazíte,“ vyhlásil britský premiér.

„Nikdy som sa za vlasť tak nehanbil.“ Ruský diplomat v OSN končí, obul sa do Lavrova aj Putinovej jachty

Ide už o druhú cestu britského premiéra do Kyjeva od začiatku vojny. Ukrajinský prezident Zelenskyj vyhlásil, že je „rad, že v Kyjeve opäť vidí veľkého priateľa Ukrajiny“. Dodal, že terajšia vojna ukázala „pevnú a odhodlanú“ podporu Ukrajiny zo strany Veľkej Británie. Johnson sám na twitteri stručne poznamenal, že je „dobré byť zase v Kyjeve“.

Ukrajina denne prichádza až o 100 zabitých a 500 ranených vojakov

Do ukrajinskej metropoly britský premiér prišiel len deň po tom, čo Kyjev navštívili francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz, šéf talianskej vlády Mario Draghi a rumunský prezident Klaus Iohannis. Predstavitelia štvorice krajín EÚ potvrdili podporu tomu, aby Ukrajina získala postavenie kandidáta na členstvo v Európskej únii, ktoré dnes tiež odporučila Európska komisia. Británia z EÚ vystúpila na konci januára 2020, v bezpečnostných otázkach ale štáty ďalej úzko spolupracujú v rámci Severoatlantickej aliancie.

Ruský opozičný politik Boris Nemcov pár hodín predtým než ho zavraždili sa vyjadril na adresu Putina a k zmenám v Rusku

Boris Johnson sa dnes mal pôvodne zúčastniť veľkého labouristického stretnutia v Doncasteri, ale v poslednej minúte účasť zrušil. Jeho cesta do Kyjeva bola z bezpečnostných dôvodov držaná v tajnosti.