Sucha v Kalifornii si žiadajú, aby sa lososy tentoraz vydali k oceánu neobvyklou cestou – po ceste, napísal denník The Guardian. Tamojšie úrady sa chystajú k pobrežiu previezť cez 15 miliónov lososích mláďat, chovaných v Centrálnom údolí v strednej časti štátu, pretože podľa projekcií bude voda v riekach, ktorými ryby zvyčajne cestujú, príliš teplá a riečne hladina dosiahne historického minima.

Rozsiahla operácia má zabezpečiť „najvyšší stupeň prežitia mladých lososov na ich nebezpečnej púti k Tichému oceánu“. „Prevážanie lososích mláďat na vypúšťací miesta nižšie po prúde sa ukázalo ako jedna z najlepších možností, ako zvýšiť mieru prežitia (lososov) na ceste k oceánu v čase sucha,“ uviedol Jason Julienne, ktorý dohliada na liahne rýb v časti Kalifornie.

Ryba si pripláva pre bozk už 25 rokov

Kalifornia teraz zažíva druhý rok sucha po tom, čo v zime spadlo nebývalo málo zrážok. Podľa kalifornských vodohospodárov ide o štvrtý najsuchšie rok v záznamoch.

Losos čavyča, pôvodný kalifornský druh, potrebuje na prežitie studenú vodu. Jeho tradičné útočisko v chladných severných prítokoch rieky Sacramento ale zablokovali priehrady. Predseda kalifornskej asociácie pre lososy John McManus novinám Chronicle oznámil, že si iniciatívy pre záchranu lososa váži. Zároveň ale podotkol, že vedenie štátu i federálnej vodohospodári umožňujú, aby bola veľká časť vody odvádzaná z riek a potokov na zavlažovanie polí. Práve to podľa neho predstavuje zásadný problém.

Krvavý masaker „v zátoke smrti“, len pre silné nátury!