Kam s peniazmi

1744

Tatra Personal Academy
Popis: platobná debetná študentská karta
Funkcie: Funguje ako bankomatová a platobná karta s možnosťou získať voliteľné prečerpanie na účte, medzinárodné možnosti použitia (platby, výbery z bankomatov, etc.), cestovné poistenie, denné čerpanie: podľa nastavenia, zvyčajne však prevod, platba limitovaná na 100 EUR až 800 EUR, bankomatový výber maximálny limit 800 EUR, doba platnosti karty je 3 roky, internet a mobile banking
Výhody:
možnosť zasielania mesačných zoznamov realizovaných transakcií poštou, bmailing informácie o vykonaných transak-ciách formou sms , stráženie bezpečnosti karty (monitorovanie karty bankou, resp. preverovanie platieb kartou formou telefonátu od bankového odborníka), možnosť vybrať si vlastný dizajn karty, možnosť uzatvorenia výhodného cestovného poistenia, platby realizované bez poplatkov.
Poplatky: vedenie účtu za 0,35 EUR mesačne

Tatra Personal Young
Popis: debetná kreditná karta pre mladých, ktorí ukončili štúdium a rozbiehajú kariéru
Funkcie: funguje ako bankomatová a platobná karta, možnosť získania voliteľného prečerpania, limitovanie denných výberov a platieb, možnosť nastavenia dlhodobých inkás a prevodov
Výhody: neobmedzený počet platieb kartou, neobmedzený počet výberov z bankomatov Tatra banky, neobmedzený počet transakcií cez Internet banking a Mobil banking, neobmedzený počet prijatých SMS správ, neobmedzený počet e-mailových výpisov, neobmedzený počet trvalých príkazov a inkás, SPORIACI SYSTÉM, možnosť nastaviť si voliteľné prečerpanie,  
Poplatky: možnosť získať zvýhodnené vedenie účtu za mesačný poplatok 2,50 EUR

Terminované vklady
Slúži na cielené sporenie, peniaze vložíte na dobu určitú a “stratíte“ k ním prístup (pokiaľ ich budete chcieť vybrať, budete musieť zaplatiť sankcie). Čím dlhšie budete mať peniaze uložené, tým vyššie úroky môžete dosiahnuť. Väčšina bánk garantuje ochranu vašich finančných prostriedkov. Výhodou tejto formy sporenia je to, že pokiaľ vám prídu peniaze navyše, môžete na tento účet vložiť prídavný vklad.

Sporožíro
Je vhodné pre tých, ktorí majú pravidelný príjem a musia platiť nájom, nákupy, splátku a pod. Peniaze majú výhodné úročenie závislé od banky. Študentom ponúkajú aj zľavy z bežných poplatkov ako vedenie účtu a prevody.

Vkladná knižka
Je asi najprastaršou formou sporenia existujúcou na Slovensku, vyhľadávanou najmä konzervatívnymi osobami. Garantuje úspory v celej výške, no ponúka nízke úročenie, je však výhodná na pravidelné aj nepravidelné sporenie. Oplatí sa ju mať skôr pre dobrý pocit, ako pre sporiace účely. Ak však na túto formu nedáte dopustiť, skúste aspoň verziu viazanej vkladnej knižky.

Ako si chrániť kartu a vaše peniaze
Svoju novú kartu si vždy podpíšte a skontrolujte pravosť údajov.
Pokiaľ máte podozrenie, že Vaša karta bola zneužitá okamžite sa skontaktujte s Vašou bankou.
ri platbe kartou sa vždy uistite, či platíte správnu sumu a skontrolujte či vám vrátili vašu kartu.
PIN kód, neuschovávajte spolu s kartou, nezapisujte si ho na miesto, kde máte platobnú kartu, neukladajte si ho do mobilu a ne prezraďte ho ani žiadnej inej osobe.

Pri každom výbere si zakryte rukou klávesnicu pri zadávaní PIN kódu a uistite sa, že vás nik nesleduje.
Pre každý prípad si do mobilného telefónu zapíšte telefónne číslo vašej banky, aby ste v prípade jej straty mohli kartu nechať
zablo kovať.

Výpisy z banky si odkladajte a pravidelne si kontrolujte všetky uskutočnené transakcie.
Pri platbe cez internet sa uistite, že Vaše údaje budú prenesené bezpečnou cestou , hľadajte zmienku o SSL, resp. SET protokole.

Spoznajte vašu diagnózu!
Pokiaľ si popri štúdiu ako tak privyrábate, nechajte si spraviť finančnú diagnózu, ktorú teraz ponúkajú skoro všetky banky ako grátis službu, aby ste sa dozvedeli o svojich peniazoch a ich možnosti využitia čo najviac. Dozviete sa, ako môžete znížiť svoje náklady, ako investovať, prípadne čo by ste si mali poistiť, aké finančné problémy vám hrozia alebo vám v banke dokonca pomôžu s riešením v prípade už existujúceho problému.

Už nikdy do mínusu!
Pokiaľ to nie je nutné, nechoďte do debetu. Jednak sa vám môže stať, že ak nemáte prehľad o tom, aké je úročenie, budete veľmi nepríjemne prekvapení, ako rýchlo sa negatívne hodnoty nabaľujú, nehovoriac o tom, aké je to lákavé míňať nad rámec svojich možností a dopriavať si všetko po čom vám srdce piští! Ak je to naozaj nutné, radšej načnite vkladnú knižku, ktorú vám založila obozretná babička.

Skúste účtovníctvo
Rovnako neradi listujete vo výpisoch ako rozmýšľate na čo ste v priebehu dvoch dní minuli tú päťdesiatku, ktorú ste si predvčerom vybrali z bankomatu? Skúste si pravidelne začať zapisovať svoje výdavky a na konci mesiaca si v pokoji môžete posvietiť na to, za aké zbytočnosti míňate peknú sumičku. Takto si aspoň rozmyslíte, či naozaj potrebujete mať všetky časopisy čo sa objavia v PNSke, či potrebujete denne 5x latte a či sa vám neoplatí viacej pripraviť si doma jedlo na druhý deň, ako vytasiť v bufete 5 euro za niečo, čoho chuť sa ani poriadne nedá identifikovať.

Viete ako by ste mali zaobchádzať s peniazmi?
Podľa expertov by ste so svojimi financiami mali nakladať nasledovne
Fixné náklady / mesačne
Nájom by vás mal vyjsť na maximálne 40% z čistej výplaty
Energie, benzín, telefónny účet a iné 10% z výplaty

Životné náklady / mesačne
Vaše životné náklady by vám mali zabrať maximálne 30% vašej výplaty, z toho by ste na jedlo mali počítať 15% a zvyšných 15% na náklady spojené s voľným časom (zábava, cestovanie, kino, divadlo, atď.).

Dôchodkové sporenie
Profíci v tejto oblasti radia aby sme s dôchodkovým sporením začali čo najskôr. Odporúčajú odvádzať 10% z čistej výplaty

porenie
Skvelé by bolo ak by ste si dokázali našetriť rezervu na horšie časy, ktorá by zodpovedala výške dvoch až troch vašich výplat. Strýčko náhoda väčšinou chodí na návštevu nepozvaný! Nebojte sa nik nepovedal, že túto rezervu treba mať v ponožke pod posteľou už po prvých pár výplatách, stačí začať po malých krôčikoch.

Čo znamená Voliteľné prečerpanie? 
Predstavuje možnosť ako mať po ruke peniaze aj keď na vašom účte už dávno figuruje nula. Na to aby vám mohlo byť Voliteľné prečerpanie poskytnuté musíte mať viac ako 18 rokov, zavedený účet dlhšie ako 6 mesiacov, pravidelný príjem na účet, využívať ho na bežný platobný styk a nemať ho zaťažený iným úverom. Viac už urobiť nemusíte banka, totiž automaticky prehodnocuje Voliteľné prečerpanie a šesť 6 týždňov od vtedy ako splníte už menované podmienky vám táto forma možnosti “mini úveru“ bude poskytnutá.
Výhody: možnosť nastavenia maximálneho prečerpania (ten však nemôže prekročit max. limit na základe automatického prehodnotenia banky) , poplatok za poskytnutie Voliteľného prečerpanie zahrnutý v cene balíka, teda neplatíte žiadny ďalší poplatok, limit si môžete zmeniť bezplatne. Úrok sa vám účtuje z prečerpanej sumy a po dobu reálneho čerpania prostriedkov, Voliteľné prečerpanie sa poskytuje na dobu existencia balíka služieb. Vhodné je zistiť si pred prečerpaním účtu výšku úročenia.

 

Jana Horná