Kanada hlási prvý prípad prenosu Ziky pri sexe. Celkovo však vir slabne

760

   Celkom v severoamerickej krajine vírus odhalili u 55 ľudí. Až doteraz sa všetci nakazili v cudzine. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je vírus na ústupe.

    Totožnosť nakazeného úrady nezverejnili. Vírus sa na neho preniesol od sexuálneho partnera, ktorý si chorobu priniesol z návštevy jednej z postihnutých krajín. S novo potvrdeným prípadom tak v Kanade úrady zaznamenali už celkovo 55 prípadov nákazy zika.

    Vírus zika primárne prenáša komár druhu Aedes aegypti. Medzi ľuďmi sa šíri transfúziou krvi, z matky na plod a ojedinele aj pohlavným stykom. O prenose sexom už skôr informovali napríklad USA, Francúzsko, Taliansko, Čile či Argentína.

    V pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že vírus zika, ktorý sa šíri predovšetkým v krajinách Latinskej Ameriky, je na ústupe. Úbytok počtu prípadov sa týka Brazílie aj Kolumbie, teda štátov s najvyšším počtom nakazených. Dôvodom ich poklesu je pravdepodobne koniec letného obdobia v krajine. V Brazílii sa vírusom nakazilo doteraz viac ako 1,5 milióna ľudí.