Karel Gott pred smrťou zistil, kto na neho donáša na ŠtB!

979

 

Na Slávika malo zamerané ŠtB. Tajná polícia na Karla Gotta (†80) dostávala informácie z prvej ruky! Kto na neho ale donášal, to sa spevák dozvedel až krátko pred svojou smrťou: jeho manažér František Spurný, manžel Yvetty Simonovej (92)!

František Spurný stál pri zrode Karlovho úspechu v Las Vegas, po spevákovom návrate z Ameriky sa stal bývalý riaditeľ paláca Lucerna jeho manažérom.

„Bol veľmi schopný, ako sa hovorí gentleman zo starej školy, hovoril výborne po nemecky, preto ma sprevádzal do nemeckých televíznych štúdiách,“ pochvaľuje si spevák v autobiografickej knihe Karel Gott: Má cesta za šťastím, ktorá príde na trh už 14. júla, teda v deň jeho nedožitých 82. narodenín.

Posledné slová Karla Gotta deň pred smrťou: Beriem nové lieky, bude to lepšie!

Ich spolupráca trvala necelé tri roky. Františka Spurného totiž v roku 1970 odsúdili za nedovolené podnikanie a skončil za mrežami. Videli sa až po rokoch, keď ležal v nemocnici na Vinohradoch s cukrovkou. „Rozhodol som sa, že ho prekvapím, a navštívil som ho, dlho sme sa rozprávali,“ spomína Karel na posledné stretnutie s Františkom, ktorý potom kvôli chorobe prišiel o obe nohy.

O to väčší šok potom pre Gotta bol, keď sa po rokoch dozvedel zo sprístupnených zväzkov ŠtB, že na neho manažér donášal. „Vymýšľal si všelijaké nepekné a úplne nepravdivé historky. Spomienky na Františka mi to úplne zakalilo,“ priznáva Karel, ktorý sa snažil pochopiť jeho pohnútky. „A zrejme v nádeji, že mu jeho firmu, pobočku švajčiarskej agentúry na Národnej triede, nezatvoria, bol ochotný či prinútený donášať. Rád by som veril, že tak robil nerád … “ uzatvára spevák v memoároch.

Na „pražské orgie“ s Gottom spomína aj Ringo Čech a Vít Olmer

Hoci Yvetta Simonová bola v tej dobe s Františkom Spurným už rozvedená, svojho exmanžela i teraz bráni. „To je nezmysel! Veď ho vzal Karel do Ameriky, prečo by na neho donášal? Jazdil po celom svete, po Nemecku …“ povedala speváčka. Informácia ako taká pre ňu ale nová nebola. „Ja už som to počula, ale vždy si hovorím: Čo by asi tak donášal? Že Karel natočil novú dosku alebo že si kúpil nové topánky?“ dodala rozčúlená speváčka s tým, že to jej prvý manžel nemal potrebné.

Len pár dní po tom, čo sa Karel Gott v roku 1967 vrátil s Ladislavom Štaidlom (†75) z úspešného polročného turné vo Vegas, prišlo mu predvolanie do Bartolomejskú ulicu. „Ťažila ma obava, že snáď niekto z kolegov prezradil, ako ma v USA lanárili, aby som sa už nevracal,“ opisuje spevák, s ktorým sa už domov nevrátili Antonín Šúra a dr. Hora.

„Vypytovali sa, či sa tí dvaja utečenci nejako prejavovali, či sme na nich nespozorovali niečo podozrivé. Plácali sme, čo nám prišlo na jazyk. Nepovedal som ani to, že nám Tonda svoj plán dopredu oznámil,“ spomína Gott, ktorý sa bál, že čokoľvek by povedal, mohlo byť zneužité.

Karel Gott o utečencoch: Pred kamery nám strkajú svoje deti. Tuším, kto za tým je!

 Hrozili mu  smrťou 

Na jar 1982 sa Karel bál o svoj život, keď mu anonym hovoriaci si Charta 82 vyhrážali smrťou, ak im nedá tri milióny korún. Spevák sa obrátil na políciu a rozbehla sa rozsiahla akcia pripomínajúce scény z kriminálneho filmu. Prípadu sa ujala SNB a útvar osobitného určenia (neskôr URNA), ktorý mal na starosť protiteroristickej akcie. Slávikovi a aj jeho otcovi Karolovi (†71) zaistili ochranu.

Mečiar bol agent ŠtB a donášal na Dubčeka

Deň pred určeným termínom odovzdania výpalného dostal Gott od polície kufrík s falošnými peniazmi a plošticu, pred odchodom do Kolína sa do kufra jeho auta nasúkal ozbrojený a zvukovou technikou prepojenou s centrálou aj s Gottom vyzbrojený kriminalista Tomáš Smola.

„Sedel som v aute a mal som naozaj nahnané. Bál som sa. O život svoj, Tomáša v kufri aj môjho otca. Vedel som síce, že pre prípad núdze majú policajti pripravený vrtuľník, ale bohviekde,“ spomína na horúce chvíle.

Policajt pomáhal ľuďom prechádzať nelegálne hranice na Západ. V posteli sa pred zatknutím ukrýval desať rokov

Ale nakoniec žiadni vydierači neprišli. „Keď som s odstupom času o všetkom dookola stále uvažoval, začal som – bez dôkazov – podozrievať Štátna bezpečnosť, že kauzu sama zorganizovala. Zrejme, aby ma vydesila a vzápätí mi mohla demonštrovať, ako sa o mňa dokáže postarať, ochrániť ma,“ uvažoval Karel o akciu, ktorá mala v spisoch ŠtB krycí názov Slavík. Spevák potom požiadal o otcovu ochranu, nechcel ho nechávať samého, keď mal v Nemecku dohodnuté koncerty.