Katedrála Notre-Dame už raz horela a to v roku 1914, zapálili ju Nemci

3481

Katedrála Notre-Dame v Paríži nie je jediná toho mena vo Francúzsku. Obdobná katedráli Notre-Dame stoji v Remeši a tiež ju zachvátil požiar. Ten však mali na svedomí nemecké vojská za prvej svetovej vojny.

Katedrála Notre-Dame v Remeši bola postavená medzi rokmi 1211 a 1427 na žiadosť remešského arcibiskupa. Mala byť miestom, kde budú korunovaný francúzski králi a jej nádhera a veľkosť zodpovedala tomu účelu. Stavba je majstrovským dielom gotiky. V roku 1862 bola zaradená vládou na zoznam najdôležitejších pamiatok v krajine.

Lenže keď vypukla prvá svetová vojna, tak sa Remeš a s ňou aj slávna katedrála dostali do rúk Nemcov, ktorí už 4. septembra roku 1914 mesto obsadili. Boli nútení mesto zasa vypratať po spojeneckom víťazstvo na Márne. V Remeši tak pobudli len necelé dva týždne. Bohužiaľ front sa posunul len pár kilometrov za mesto a katedrála bola v priamom dostrelu nemeckých ťažkých diel.

Hlavne z diel Tretej armády začali strieľať na Remeš vo vzniknutej bitke pri Aisne. Velitelia ale dali delostrelcom rozkaz, aby sa snažili paľbou vyhnúť katedrále. Na ďalšie udalosti sa pohľad oboch strán líšia. Nemci tvrdia, že na ich pozície začala dopadať mimoriadne presná paľba potom, čo spojenci zriadili na vrchole katedrály pozorovateľňu, odkiaľ riadili paľbu svojich diel. Francúzi to popierajú. Každopádne Nemcom došla trpezlivosť a zahájili na katedrálu paľbu. Dva tucty ťažkých delostreleckých granátov zasiahli katedrálu a zapálili ju. Začala horieť dubová strecha, teda tá istá časť, ktorá teraz zhorela v Paríži.

Na slávnom francúzskom kostole v Sainte-Mère-Église visí parašutista s padákom

Oheň roztavil oceľové tesnenia strechy a celá konštrukcia sa prepadla. Zničené boli nádherné gotické okná s vitrážami, mnoho sôch bolo poškodené alebo zničené vrátane slávneho „smejúceho sa anjela“. Cez to všetko boli škody až zázračne malé, boli zachované takmer všetky obrazy, maľby, tapisérie a ďalšie cenné cirkevné a umelecké predmety. Tie bolo možné zreštaurovať.

Katedrála bola znovu odstreľovaná aj v ďalších rokoch vojny, a hoci hlavné múry zostali stáť, z kedysi hrdej stavby zostala v podstate len ruina. Skazu katedrály obratne využila propaganda, ktorá ju prezentovala ako príklad úplného nemeckého barbarstva, ktoré sa nezastaví ani pred najhodnotnejšími kultúrnymi pamiatkami. Po vojne niektorí uvažovali o tom, že by nechali katedrálu poničenú ako vojnové memento. Väčšina ľudí ale bola pre opravenie, čo sa aj stalo. Dnes je katedrála v Remeši opäť vyhľadávanou kultúrnou pamiatkou.

Islamisti vpadli do kostola vo Francúzsku, kňazovi podrezali hrdlo