Katolícka cirkev zaplatila obetiam sexuálneho obťažovania celkom 3,4 miliardy dolárov

1080

Správa o vyplácaní peňazí sa dostala na verejnosť pri vyšetrovaní sexuálnych zločinov cirkvi v Pensylvánii. Katolícka cirkev vyplácala ohromné ​​sumy ľuďom, aby ďalej nevznášali žiadna obvinenia zo sexuálneho obťažovania.

Suma bola vyplatená od 80. rokov minulého storočia až do dnešných dní. Z biskupského účtovníctva vychádza, že išlo o ohromujúcu sumu blížiacej sa 4 miliardám amerických dolárov. Išlo o najrôznejšie mimosúdne vyrovnania, platby obetiam, aby ďalej nepodávali žaloby a rôzne poplatky advokátom.

Všetko vyšlo na povrch pri preverovaní masového zneužívania mladistvých i malých detí, ktoré sa malo diať v Pensylvánii od 50. rokov minulého storočia. Proti katolíckej cirkvi v tomto štáte podalo len za rok 2009 obvinenie 5 697 osôb. Cirkev zámerne vo svojej správe neuviedla počet kňazov, ktorých sa tieto obvinenia týkali. Počet zneužitých je podľa odhadov oveľa vyšší. Za rok 2009 to malo byť 15 235 obvinení v rôznych diecézach a celkovo sa odhaduje počet obetí na 100 000, ako uvádza vo svojej štúdii z roku 1993 otec Andrew Greenlee.

Kostol vyzerá z výšky ako penis, cirkev si z toho urobila srandu

Nech sú presné čísla akákoľvek, ide o obrovské počty obvinení a rovnako tak cirkev míňa gigantické sumy na „vyžehlenie“ týchto prípadov. K vôbec najväčšej jednotlivej platbe došlo v roku 2007, kedy bolo obvinených 221 kňazov i laických pomocníkov cirkvi v Los Angeles, ktorí mali zneužiť 508 detí. Tým zaplatili 660 tisíc dolárov, aby sa vyhli súdnemu konaniu. Navyše v rámci dohody sa daná arcidiecéza zaviazala zverejniť všetky dokumenty týkajúce sa týchto prípadov. Do dnešných dní sa tak ale nestalo.

Cirkev zmierni postoj k druhým sobášom, ku gayom nie, zhodli sa biskupovia

Cirkev je obviňovaná nielen zo samotných sexuálnych zločinov, ale aj z toho, že ich roky ututlávala, nerobila nič pre potrestanie dotknutých osôb a celkovo sa snažila zabrániť akémukoľvek vyšetrovaniu. Cirkev po celom svete je vďaka tomu pod tlakom a silnou kritikou, a to dokonca aj v tradičných katolíckych krajinách, ako je napríklad Poľsko.

Katolícka cirkev v USA čelí škandálu. Polícia chytila kňaza s prostitútkou

K veci sa vyjadril aj pápež František. Ten sa za tieto veci niekoľkokrát ospravedlnil, vyhlásil, že „bolesť obetí je súčasne aj naša bolesť“. Zaviazal sa tiež k niekoľkým praktickým krokom, ako je zriadenie horúcej linky pre obete zneužívania alebo bezplatné asistenčné psychologické služby pre obete zneužívania. Či to bude stačiť, je otázka, skôr sa zdá, že cirkev potrebuje skutočnú očistu a štrukturálnu zmenu, aby k týmto prípadom nedochádzalo.