Každý rok na jar belgický les zmodrie. Turisti prírodnú krásu bohužiaľ ničia

3021

Ako v rozprávkovej krajine si každý rok na jar musia pripadať návštevníci belgického lesa Hallerbos. Na prelome apríla a mája pokryjú tamojšiu pôdu koberce modrých zvončekov.

Hallerbos nájdete u rovnomenného mesta Halle v provincii Flámskeho Brabant. V holandčine jeho názov znamená doslova modrý les. Niet divu. Každý rok na jar sa hneda pôda premení na modrý koberec tvorený miliónmi hyacintovcami britského. Doba kvitnutia závisí od počasia, ale zvyčajne začína v polovici apríla a končí na začiatku mája. O presnom stave kvetu každoročne informujú oficiálne webovky lesa, vďaka ktorým si môžu záujemcovia naplánovať svoju návštevu.

Prvá zmienka o Hallerbosu pochádza z roku 686. Les zdarne prežil stáročia, ale jeho existenciu za 1. svetovej vojny takmer ukončili Nemci, ktorí postínali veľkú časť stromov. Opravné práce prebiehali v rokoch 1930 až 1950 a miesto sa našťastie podarilo znova obnoviť. Bohužiaľ musí teraz čeliť ďalšiemu problému – nezodpovedným turistom. Niektorí jedinci v snahe zaobstarať dokonalú fotografiu bohužiaľ nedbajú zákazom a presne vytýčených trasám a rastliny ničia.

„Kvôli pošlapaným kvetinám je v lese teraz nespočetné množstvo holých plôch. Toľko nádhery bolo navždy zničených, a to úplne nepochopiteľne. Niektorí jedinci by očividne potrebovali manuál ku svojim šikovným telefónom a digitálnym fotoaparátom, keď fotia v prírode. Nejako im uchádza pravidlo: Neničte pri tom prírodu,“ hnevá sa správa lesa.

Tento rok Hallerbos v máji sezónu už nezastihnete..