Aké psy postihujú problémy s ďasnami najčastejšie? Ako sa tvorí zubný kameň a na čo si dať pozor, ak podobné ťažkosti trápia vášho psa?
„Prvé čoho si majitelia väčšinou všimnú je zvýšený zápach z ústnej dutiny. Postupne sa pridáva neochota psa hrýzť tvrdú potravu, krvácavosť ďasien, slinenie, bolestivosť na dotyk a zmena správania,“ hovorí MVDr. Erika Košíková
Čím je zápal ďasna u psov spôsobený?
Zápal ďasien je spôsobený nadmerným množením baktérií v ústnej dutine. Baktérie sú prítomné vždy aj u zdravých zvierat, ale ak dôjde k zachytávaniu zvyškov potravy na zuboch a v medzizubných priestoroch, majú škodlivé druhy baktérií ideálne podmienky pre svoje pôsobenie. Vytvára sa zubný plak, ktorý môžete vidieť na zuboch ako žltý a ešte mäkký povlak. Časom tento plak stvrdne a vytvorí sa zubný kameň. V prípade, že sa stav zanedbá, vzniká paradentóza až strata zubov.
Ako sa mu dá predísť?
Keďže tvorba zubného kameňa postihuje predovšetkým miniatúrne a malé plemená psov, je vhodné ich od šteňaťa navykať na pravidelné čistenie zubov kefkou. Bohužiaľ žiadne žuvacie tyčinky alebo ústne vody mechanické čistenie nenahradia, sú len doplnkom dentálnej hygieny. K dispozícii sú aj prípravky s obsahom morských rias, ktoré pridaním do jedla alebo vody zmäkčujú zubný plak, napomáhajú tak jeho ľahšiemu odstráneniu a spomaľujú množenie baktérií. Samozrejmosťou by mala byť aj každoročná prehliadka u veterinára a v prípade potreby dohovor na odbornom ošetrení zubov a parodontu. Pokiaľ došlo k vytvoreniu zubného kameňa, ten je možné odstrániť jedine mechanicky kosáčika alebo ultrazvukom, tu už kefka nepomôže.
Mali by sa psom čistiť zuby, alebo to nutné nie je?
U psov, ktorí tvorbou povlaku a kameňa trpia, je čistenie nutnosťou, pravidelná hygiena a starostlivosť výrazne zlepší stav ďasien i zubov. Ideálne je denné čistenie, najlepšie večer. Na trhu je veľké množstvo kefiek a pást priamo pre psov, žuvacích tyčiniek alebo dentálnych granúl, ktorými môžete čistenie podporiť. S trochou trpezlivosti a formou hry môžete na čistenie navyknúť aj dospelého psa.
Ako môžem spoznať, že psa zápal ďasien trápia?
Prvé čoho si majitelia väčšinou všimnú je zvýšenie zápach z ústnej dutiny. Postupne sa pridáva neochota psa hrýzť tvrdú potravu, krvácavosť ďasien, slinenie, bolestivosť na dotyk a zmena správania.
pix pes zuby
Ako prebieha liečba?
Základom liečby je odstránenie všetkého zubného kameňa ultrazvukom a vyleštenie zubnej skloviny, zuby uvoľnené zo zubného lôžka alebo postihnuté silnou paradentózou je nutné vytrhnúť. V prípade zápalu sa podávajú antibiotiká.
Môžu sa baktérie z ďasien / papule dostať aj do tela zvieraťa?
Áno, zubný kameň a zápal ďasien nie je totiž problém estetický, ale predovšetkým zdravotný. Okrem bolesti a dyskomfortu zvieraťu spôsobujú aj rad ďalších ochorení. Baktérie sa dostávajú do krvného obehu a zanáša sa do životne dôležitých orgánov ako sú obličky, srdce, pečeň alebo kĺby. Spôsobujú zápaly a poškodzovanie daných orgánov a narúšajú imunitný procesy v tele.