Keď muž miluje muža

6925

Láska medzi mužom a ženou patrí medzi klasické scenáre, láska muža k mužovi však nie. Kedy si si uvedomil, že ťa nepriťahujú ženy ale muži? Nemal si problém s integráciou v školskom kolektíve či spoločnosti? 
Nedá sa povedať presne, kedy som si to uvedomil. Ono to tak nejako prichádzalo samo a postupne. Ale bolo to už na základnej skole. Napríklad som išiel po ulici a všimol som si pekného chalana, ale nikdy mi nenapadlo „aha aké pekné dievča’’. Jednoducho z mužov vyžaruje určitý sexepíl, ktorý ma priťahuje. O žene viem povedať, že tá alebo tá je pekná, ale to je všetko, jednoducho ma nezaujme. S integráciou som mal veľký problém na základnej skole. Nebol som typický chalan, čo hrá futbal a zaujímajú ho autá. Skôr som mal samé kamarátky, a to bolo vtedy každému divné. Deti vedia byť zákerné, posmievať sa a robiť zle. Na základnú školu nemám  žiadne príjemné spomienky. Neskôr sa to však zmenilo.

 

Ako vníma tvoju orientáciu tvoja rodina, priatelia a okolie?
V prvom rade som sa s tým zmieril ja, som šťastný, že som gay a nemenil by som. Nemám problém povedať to komukoľvek, je to predsa súčasť mňa, ktorú všetci rešpektujú. Zatiaľ som sa nestretol s niekým, komu by to prekážalo. Často sa o tom s kamarátmi, kamarátkami rozprávame. Samozrejme s rodinou to bolo ťažšie. Prvá to vedela sestra. Tá to zobrala celkom fajn, a keď som to povedal mame, tak povedala, že to tušila. Nie je to pre ňu ľahké, ale berie to tak, ako to je, zmeniť sa to jednoducho nedá. Ja som šťastný, a to je pre ňu najdôležitejšie.

 

Priznávaš sa k svojej orientácií verejne? Nežnôstky na verejnosti?
Ako som povedal, vedia to všetci ľudia okolo mňa. Ale, že by som sa držal za ruku s frajerom a prechádzal sa po Bratislave, to nie. Dať kamarátovi pusu na líce na privítanie tak isto, ako ju dám kamarátke, to mi problém nerobí. Takisto ani v taxíku, či už o tom hovoriť, alebo bozkávať sa.

 

Nelákalo ťa nikdy vyskúšať si sex so ženou?  
Ja som gay na 110 percent a sex so ženou naozaj netúžim vyskúšať. Je veľa gayov, ktorí sa zo začiatku tvárili, že sú hetero, a preto aj spali so ženou. Toto ma však neláka, radšej to prenechávam iným.

 

Homosexuálni muži dokážu vycítiť svojich. Vieš o niekom z nášho showbizu, kto patrí k homosexuálom, ale snaží sa to ututlať?
To áno, máme akýsi šiesty zmysel a na 99 percent hneď spoznáme, kto je gay. Ja to jednoducho vycítim. V prípade, ak aj nie v našom malom gay-svete, vie každý o každom, no menovať nikoho nebudem.

 

Myslíš, že promiskuita je medzi homosexuálne orientovanými rozšírenejšia ako medzi heterosexuálmi?
Ono je to tým, že muž berie sex inak ako žena. Preto si „heterák’’ nenájde tak ľahko ženu, ktorej by išlo len o sex. Keďže u gayov ide o dvoch mužov, ktorí berú sex len ako sex, tak ho aj častejšie praktizujú a nepotrebujú toho druhého milovať. Takže si myslím, že promiskuita je u nás rozšírenejšia. 

 

Máš už za sebou svoju prvú veľkú lásku?
Mám za sebou jeden vážny vzťah.

 

Si profesionálny tanečník, v lete si zvykol chodiť vyučovať tanec do Ameriky, pochodil si rôzne štáty, máš za sebou aj vzťahy s mužmi iných národností? Ak áno, ktorá národnosť bola najlepšia v posteli alebo najotvorenejšia, najromantickejšia…
(smiech) Na túto otázku môžem odpovedať, že Američania za veľa nestoja. Muži sa o seba starajú, majú krásne postavy, ale tým to končí. V hlave nemajú nič, ani v posteli za veľa nestoja – sú nudní. Francúzi sú veľmi vášniví a výborní milenci. 

 

A Slováci? 
Čudovali by ste sa, Slováci na tom vôbec nie sú zle.

 

Rozdeľujú si gayovia roly vo vzťahu? Napríklad, ja budem žena a ty muž? Sú ženskí a mužskí homosexuáli?
Nie, takto to nefunguje. Je veľa gayov, ktorí sa správajú veľmi žensky a ľudia si to potom zovšeobecnia a myslia si, že taký je každý gay, ale pritom množstvo naozaj hetero vyzerajúcich mužov je homosexuálnych. Tu potom nemá kto „hrať ženu’’. Jednoducho to je vzťah dvoch mužov, kde sa nedelia úlohy – „ty si žena, ty budeš variť, ja som muž, ja budem zarábať’’. Veď tak to nefunguje už ani u heterosexu-álov. Je to rovnocenný vzťah dvoch ľudí. Aj v sexe je to o tom, čo má kto rád a nie, kto hrá akú úlohu.

 

Ak budeš vo vážnom vzťahu, budeš si chcieť svojho partnera vziať za manžela, pokiaľ u nás dovtedy legalizujú svadby homosexuálov? Ak áno, tradičná svadba s miliónom pozvaných, či niečo strohé? A čo deti? Adopcia alebo tak? 
O svadbe som nerozmýšľal, ale ak by som sa raz ženil, tak určite vo veľkom. Veľká hostina, veľa pozvaných, všetci známi, kamaráti, rodina. Čo sa týka detí, tie mam rád, ale nechcem mať vlastné. Som karierista, preto sa radšej budem venovať práci, aj keď deti mám veľmi rád. Ale nevylučujem, že raz zmením názor a deti si adoptujem. Rád by som odkázal všetkým, ktorí odsudzujú adopciu homosexuálmi, že každé dieťa by bolo šťastnejšie v rodine, kde ho milujú dvaja otcovia, starajú sa oň, dostane, čo potrebuje, získa lepšie vzdelanie, lepší štart do života, ako prežiť 18 rokov v detskom domove, a potom sa pokúšať uchytiť sa bez akejkoľvek pomoci a niekoho blízkeho. Každé dieťa má právo na milujúcu rodinu a je úplne jedno, či sa skladá z otca a mamy, jedného rodiča alebo dvoch otcov či mám.

 

Študuješ v Londýne na VŠ, aké si si vybral zameranie?
Business management

 

Prečo si nešiel na niečo, čo má v zameraní navrhovanie? Podľa tvojho oblečenia a vzhľadu je očividné, že máš na to čuch! 
Lebo lepšie sa uživím s týmto vzdelaním. Ale móda ma baví, mám rád dizajnérske oblečenie. 

 

Nechcel by si byť stylistom? 
V podstate som, často mi volajú kamarátky, aby som im poradil, čo na seba, alebo im radil pri nakupovaní. 

 

Takže by si sa tým mohol živiť? 
Áno mohol, ale ja chcem, aby ma nemali ľudia za afektovaného gaya, viem sa presadiť aj inak, svojou prácou a výko-nmi…

Petra Markechová