Zatiaľ čo západné tajné služby veštia ruský vpád na Ukrajinu každú chvíľu, podľa zástupcu Kyjeva v Prahe Jevhena Perebyjnisa na to zatiaľ Moskva nezhromaždila dostatok síl. Veľvyslanec hovoril o ďalšom vývoji aj o tom, čo by v prípade vojny nasledovalo. „Možno ani Putin sám nevie, kedy a či vôbec zaútočí,“ myslí si.

„Tá vojna trvá už osem rokov a vyžiadala si život 14 tisíc ukrajinských občanov. Keď dnes niekto hovorí, že vojna môže prísť, tak ja hovorím, že vojna už trvá 8 rokov. A teraz môže dôjsť k nejakej ďalšej eskalácii, ale nebude to začiatok vojny,“ uviedol veľvyslanec so spomienkami na ruský záber Krymu a narážkou na krvavé dianie na východe Ukrajiny.

„A či dôjde k ruskému útoku? Zrejme nie dnes, pretože tých 130 alebo 140 tisíc vojakov nestačí, aby Rusko začalo frontálny útok proti Ukrajine. Vychádzame z toho, že ukrajinská armáda je jedna z najsilnejších a najviac bojaschopných armád v Európe, a tomuto ruskému počtu vojakov môžeme čeliť a budeme sa brániť. Keby k tomu Putin zavelil, tak ruská armáda bude mať veľké straty,“ upozornil.

 Obavy zo strát na  životoch 

Straty na životoch by však nepochybne boli na oboch stranách. „Takáto vojna by si vyžiadala desiatky, možno stovky tisíc životov na oboch stranách. Rakvy s ruskými vojakmi by putovali späť do Ruskej federácie a nemyslím si, že by z toho Rusi boli nadšení. Takže dúfam, že Putin pochopí, že vojnou nič nevyrieši a cestou sú len diplomatické jednania,“ hovorí veľvyslanec. „Podľa vojenských odborníkov, keby Rusko chcelo okupovať väčšiu časť Ukrajiny, potrebovalo by na to tak pol milióna mužov. To neznamená, že to Rusko neurobí. Videli sme, že je schopné v priebehu niekoľkých dní až týždňov ten počet síl až zdvojnásobiť. Ale zatiaľ by ten počet ruských vojakov stačil na menšiu provokáciu,“ myslí si Perebyjnis.

Občianska vojna vo Francúzsku? Nepokoj vo francúzskej armáde silnie, nový list ju veští

  Veľvyslanec:  Keď padne Ukrajina… 

„Rusko sa teraz rozhodlo tou koncentráciou síl vydierať Ukrajinu, vydierať Európsku úniu, NATO, aby dosiahlo svoje geopolitické ciele,“ podotýka veľvyslanec.

„Určite sme už vo vojne. A nielen Ukrajina. Mám na mysli celý civilizovaný svet, Európsku úniu, NATO… Dezinformácie, fake news, kybernetické útoky, tie pociťujete aj vy a je to vojna. Je to moderná hybridná vojna. Nemusia sem napríklad prísť tanky, a to nevylučujem, pretože keď padne Ukrajina, tak tie tanky budú na hraniciach Európskej únie,“ pridal varovanie.

Milióny mŕtvych, hlad a zima: Taká bola 2. svetová vojna v ZSSR

„My sa pripravujeme na všetko. Keď hovorím, že k tomu nedôjde dnes, tak k tomu dnes nemusí dôjsť. To ale neznamená, že by to nemohlo byť za týždeň, za mesiac… To sa môže stať. Keď ruský veľvyslanec hovorí, že Rusko nechystá útok, tak tomu veriť nemôžeme,“ uviedol ukrajinský diplomat.

Vrátime tento rok Ukrajinu do Donbasu a na Krym, sľúbil prezident Porošenko

„Putin sníva o nejakej veľkej ruskej ríši, aby bol jej vládcom. A bez Ukrajiny žiadna veľká ríša nie je možná. Preto je Ukrajina cieľom Putina číslo 1,“ dodal Perebyjnis s odkazom: „Ukrajinci sú pripravení postaviť sa tejto agresii, sú pripravení klásť odpor. A teraz nehovorím len o armáde, ale aj o obyčajných ľuďoch.“

Amerika útočila na iné krajiny v prospech „jej“ korporáciám, hovorilo sa tomu banánová vojna