Súdny proces s americkým hercom Kevinom Spaceym, obvineným zo sexuálneho útoku na osemnásťročného chlapca, možno bude zamietnutý. Mladík sa totiž rozhodol kvôli sporným záznamom zo svojej mobilnej konverzácia uplatniť piaty dodatok americkej ústavy, teda právo nevypovedať, aby na základe svedecké výpovede nezačalo vyšetrovanie jeho osoby.

V centre pozornosti trestného konania je teraz záznam konverzácie z mobilného telefónu údajnej obete sexuálneho útoku, ktorý zachytáva, ako obeť píše svojej priateľke a posiela video z doby údajného obťažovania. Mladík vo svojich správach partnerke mal okrem iného popisovať, že Spacey má jeho telefónne číslo, požiadal ho, nech idú von z baru či že mu rozopol rázporok. Niekoľkokrát mal mladík vo svojich správach tiež žiadať o pomoc, uvádza server CNN. Spacey ho údajne pozýval na drinky, hoci je pitie alkoholu v Massachusetts povolené až od 21 rokov. Potom sa mal začať správať útočne a mladíka ohmatávať.

 Zvrat vo Spaceyho  kauze 

Spor sa vedie okolo pasáží mobilnej konverzácie, ktoré boli podľa tímu advokátov Spaceyho i podľa policajného vyšetrovateľa očividne vymazané. Mladík, ktorý vypovedal, že žiadne pasáže vymazané neboli, sa teraz rozhodol uplatniť piaty dodatok americkej ústavy, umožňujúce nevypovedať sám proti sebe.

Sudca Thomas Barrett podľa serveru CNN uznal, že na to má žalobca právo, ale upozornil, že týmto bude jeho výpoveď menej vierohodná. Podľa sudcu by mohlo byť trestné konanie úplne zastavené, čo žiada jeden zo Spaceyho právnikov Alan Jackson.

Podľa informácií médií si v minulosti súdni vyšetrovatelia vyžiadali mobilný telefón mladíka, aby z neho získali potrebné dáta (teda údajné správy a video), a následne ho vrátili otcovi napadnutého. Ten však tvrdí, že mobilný telefón už nedostal. Vo svojej výpovedi poznamenal, že mobil nevidel od tej doby, čo ho odovzdal k vyšetrovaniu a nepamätá si, že by ho dostal späť, opísal server CNN.

Kevin Spacey čelí obvineniu, že pred rokmi sexuálne obťažoval herca Rappa

Na súde tiež zaznelo, že mladíkova matka mala svojho syna navádzať, aby časti konverzácie vymazal. Túto špekuláciu obhajcov matka najprv poprela, potom však priznala, že sama „pár vecí“ odstránila. Podľa jej slov to ale neboli pasáže dôležité pre vyšetrovanie. Úmyselné vymazanie niektorých častí konverzácie popiera aj sám údajne napadnutý mladík.

 Stratený  telefón 

Všetka komunikácia by podľa Spaceyho obhajcov mala byť preskúmaná, aby „pravda vyšla najavo“. Problémom však je, že tento telefón nie je k nájdeniu. Práve z neho totiž konverzácie pochádzajú. Zatiaľ majú orgány činné v trestnom konaní k dispozícii len tzv. Screenshoty, teda snímky obrazovky.

Scotland Yard vyšetruje Kevina Spaceyho kvôli tretiemu obvineniu

Podľa tímu Spayceho advokátov mohla byť totiž ospravedlňujúco časť konverzácie vymazaná predtým, než bol telefón odovzdaný polícii, čo si podľa vyjadrenia myslí aj hlavný vyšetrovateľ. Z dostupných screenshotov je vraj zrejmé, že niektoré dáta bola pozmenené.

Spaceyho zo sexuálneho obťažovania obvinil aj syn jeho kolegu Dreyfussa

Incident medzi hercom Kevinom Spaceym a mladíkom sa mal stať pred tromi rokmi v bare na ostrove Nantucket v štáte Massachusetts, kde chlapec pomáhal v kuchyni. O prípade informovala v novembri 2016 mladíkova matka, bývalá televízna reportérka. Spacey vinu popiera, nedostavil sa ani k poslednému vypočutie. Hercovi by v prípade usvedčenia hrozilo až päť rokov väzenia.

Billa Cosbyho uznali vinným zo znásilnenia, hrozí, že v base dožije