Kim Dotcom sa vracia, obnovuje Megaupload

Výstredný nemecký internetový podnikateľ, Kim Dotcom sa rozhodol obnoviť svoj biznis.

1370

Na svojom twitterovom účte oznámil, že obnoví internetové úložisko Megaupload. To úrady v roku 2012 zavreli z dôvodu porušovania autorských práv.
K obnoveniu populárneho rozhrania pre ukladanie obsahu má dôjsť symbolicky 20. januára nasledujúceho roka. Teda presne päť rokov po tom, čo Dotcomov dom v novozélandskom Aucklande obsadili policajti kvôli porušovaniu autorských práv. Väčšinu obsahu Megaupload tvorili totiž práve nelegálne kópie rôznych diel, ktorá bola verejnosti voľne prístupná.

Obnovením služby chce Dotcom nadviazať za zašlú slávu Megaupload. Začne vraj tým, že bývalých užívateľov osloví e-mailom, v ktorom ich pozve k využívaniu nových služieb. Podľa Dotcoma budú mať všetci užívatelia, ktorí boli v Megaupload už skôr registrovaní, svoje účty aj u obnovenej služby.

FILE - In this Jan. 20, 2012 file photo an aerial shot of Kim Dotcom's house is shown in Coatesville, north west of Auckland, New Zealand.  On his way up, he fooled them all: journalists, judges, investors and companies. Then the man who renamed himself Kim Dotcom finally did it. With an eye for get-rich schemes and an ego gone wild, he parlayed his modest computing skills into a mega-empire, becoming the fabulously wealthy computer maverick he had long claimed to be. (AP Photo/NZ Herald, Natalie Slade, File) NEW ZEALAND OUT, AUSTRALIA OUT
Sídlo

Nová služba má každému ponúknuť 100 GB miesta na úložisku, zároveň nebude nijako obmedzovať rýchlosť prenášaných dát. Novinkou má byť synchronizácia s mobilnými zariadeniami a možnosť platieb pomocou Bitcoinov. Zároveň sľúbil, že všetky dáta na serveri budú šifrovaná, chce tak užívateľom zabezpečiť maximálne súkromie.

Rok potom, čo došlo k zatvoreniu serverov Megaupload Dotcom založil novú službu s názvom MEGA. Sám však nedlho potom spoločnosť opustil. Podľa jeho slov preto, že je služba pod kontrolou novozélandskej vlády.

Dotcom mal problémy so zákonom už dlho pred spustením služby Megaupload. V roku 1994 dostal podmienku za špionáž, rovnaký trest dostal aj roku 2003. Vtedy to bolo za spreneveru a zneužitie dôverných informácií. Rovnako bol známy svojím hýrivými spôsobom života, utrácal predovšetkým za športové vozidlá. V poslednej dobe ale veľkú časť svojho majetku investuje do právnych bitiek.

Medzi obvinenými bol aj 35-ročný Slovák Július B., ktorý bol údajne podľa amerických vyšetrovateľov grafikom stránky. Na stránke americkej FBI sa o Júliusovi B. písalo, ako o jednom zo siedmich obvinených v prípade. Podľa textu obvinenia Július B. pôsobil ako hlavný grafik stránky, v roku 2010 údajne dostal za svoju prácu viac ako milión dolárov.