Dežo Ursiny je jednou z najvýznamnejších a tiež najoriginálnejších osobností niekdajšej československej hudobnej scény a má nezanedbateľnú poslucháčsku základňu nielen doma na Slovensku, ale aj v Česku. A to aj 21 rokov po neférovej predčasnej smrti.

O jeho odkaz sa ale jeho potomkovia priatelia dobre starajú. Vyšla o ňom so starostlivosťou publicistu a bývalého spoluhráča Mariána Jaslovského životopisná kniha, bolo natočených niekoľko dokumentárnych filmov. Ursínyho syn Jakub nielenže vlani vydal knihu korešpondencie so svojím otcom Ahoj tato-Milý Kubo, ale aj ako spevák príležitostne pripomína otcove piesne v kluboch a na festivaloch.

Vlani bol v Bratislave veľký ursinyovský koncert, kde spevákovi zložili poklonu nielen jeho vrstovníci ako Miroslav Žbirka alebo Peter Lipa, ale aj mladšie speváci Jana Kirschner, Buty alebo David Koller. Na CD vyšla v reedíciách jeho kompletná diskografia a tu a tam sa objaví aj raritné nosič, ako pred dvoma rokmi záznam z festivalu Valašský Špalíček.

K slovu ale celosvetovo, aspoň u skutočne hudbymilovných poslucháčov, prichádza nová doba vinylová. A Ursínyho staré nahrávky na tomto klasickom nosiči nie je ľahké zohnať – a mnohí z nás, kto máme to šťastie tie elpéčka vlastniť z doby ich pôvodného vydania, už ich máme predreniu skrz naskrz.
Preto je treba nadšene privítať iniciatívu Jakuba Ursínyho a okruhu okolo neho vydať otcovi dosky znovu na klasickom nosiči, s vyčisteným zvukom a pôvodnu, ale tiež „aktualizovanú“ grafickú podobu. Ako prvý vyjde logicky Ursínyho debut Provisorium z roku 1972, kde speváka doprovodili české inštrumentálne hviezdy z pražského Flamenga.

ursiny-2
A čo poteší dvojnásobne: crowdfundingová kampaň na portáli Startovač.cz má teraz, sedem dní pred koncom, splnené viac než na 118 percent. Snáď teda nejde o výstrel naslepo.