Kráľ komikov Charlie Chaplin bol tiež sexuálny predátor? Jeho mladá manželka ho obžalovala z nezákonných sexuálnych praktík

3059

Nemé čiernobiele grotesky Charlieho Chaplina rozosmiali milióny divákov. Jeho celovečerné filmy dojalo svet. Manželstvo so 16 ročným a 17-ročným dievčaťom, ale zanechali na jeho povesti citeľné šrámy. Tým skôr, keď ho jeho mladá manželka obžalovala z nezákonných sexuálnych praktík. Filmy aj škandály kráľa komikov a vo svojej dobe najlepšie plateného herca Hollywoodu si svet pripomína v súvislosti so 130. výročím jeho narodenia.

Herec, scenárista a režisér Charlie Chaplin bol označovaný za kráľa komikov, ale pod jeho vtipnými epizódami sa často skrývala irónia, satira i súcit. Preslávil sa najmä nemými groteskami, v ktorých bavil ako tulák v plantavých nohaviciach s nezvyčajne strihanými fúzikmi, klobúkom a paličkou. Hollywood však dobyl aj melodrámami Kid a Svetlá veľkomesta, sociálna satirou Moderná doba či antifašistickou paródiou Diktátor.

 Od chudoby k sexuálnym  orgiám 

Charles Spencer Chaplin sa narodil 16. apríla 1889 v Londýne ako syn chudobných hercov, takže spoznal zblízka nielen ulicu, ale aj chudobinec. Na plátne sa prvýkrát objavil v krátkych snímkach. Chaplin si zarábal na živobytie v roku 1914, kedy takých grotesiek natočil tridsaťpäť. Jeho celovečerným hereckým debutom, ku ktorému napísal aj scenár a režíroval ho, bolo dickensovsky ladená melodráma Kid o tulákovi, ktorý sa ujme najdúcha.

Ako svoju prvú manželku Mildred Harrisová, tak titulnú predstaviteľku filmu Kid Litu MacMurrayovu si potom Chaplin vzal ešte ako maloleté, podľa niektorých najmä preto, aby predišiel obžalobe pre pohlavné zneužitie vzhľadom na to, že obe mladučké dievčatá s ním otehotneli.

 Prečo vlastne neskočíš z  vlaku? 

Lita, ktorá vo filme Kid hrala v 12 rokoch, sa pri rozvode zverila s tým, že ju Chaplin zneužil v 15 rokoch. Keď otehotnela, vzal si ju vraj len preto, aby unikol trestnému procesu, v ktorom by mu hrozili desiatky rokov väzenia.

Už po svadbe vraj tvrdil, že jej manželstvo, ktoré podľa vlastných slov uzavrel len kvôli strachu z väzenia, tak znepríjemní, že z neho ešte rada sama utečie. „Prečo vlastne nespáchaš samovraždu. Nebolo by to pekné?“ Núkal ju údajne keď sa vracali vlakom z Mexika, kde sa s ňou v roku 1924 oženil.

Počas manželstva ju údajne nútil k skupinovému sexu. Lita sa na oplátku počas rozvodu vyhrážala, že zverejní mená známych herečiek, ktoré sa orgií mali zúčastniť. Možno aj vďaka tomu vysúdila na svoju dobu rekordnú vyrovnanie 600 tisíc dolárov.

 Hon na komunistov ho zbavil  domova 

V roku 1952, keď sa Chaplin zúčastnil v Londýne premiéry svojho filmu Svetlá rámp, mu bol zakázaný návrat do USA. Dôvodom boli údajne jeho ľavicové názory, podľa inej verzie sa nevrátil kvôli vysokému dlhu na daniach.

10 najinteligentnejších ľudí všetkých čias

Potom už nakrútil len dva filmy – Kráľ v New Yorku (1957), v ktorom si vzal na paškál McCarthyho hon na komunistov, a romantickú komédiu Grófka z Hongkongu (1967).

Chaplin, ktorému v roku 1972 udelila americká filmová akadémia Oscara za celoživotné dielo a v roku 1975 ho britská kráľovná povýšila do rytierskeho stavu, bol štyrikrát ženatý. Naposledy sa oženil v roku 1943 s o 36 rokov mladší Oonou O´Neillovou, s ktorou mal osem detí, vrátane slávnej herečky Geraldine Chaplinovej.

Najobľúbenejšou skladbou Michaela Jacksona podľa Billboardu bol duet Say Say Say

Charlie Chaplin zomrel 25. decembra 1977 vo švajčiarskom mestečku Corsier-sur-Vevey, kde strávil posledné štvrťstoročie života a kde je tiež pochovaný.