Krásna samovražedkyňa dodnes fascinuje svet. Ešte viac vás udiví dôvod jej skoku

2424

Najkrajšia samovražda – takým prirovnaním sa snažil poetizovat fatálny skok Evelyn McHale v roku 1947 dobová tlač. Predovšetkým sa ale jednalo o veľkú tragédiu mladej ženy.

Evelyn Francis Michale sa narodila 20. septembra 1923 v kalifornskom Berkeley ako jedno z deviatich detí. Jej rodičia sa neskôr rozviedli a potomkov si do svojej starostlivosti vzal otec, s ktorým sa všetci presťahovali do New Yorku. Evelyn sa po absolvovaní strednej školy pridala k ženskej armádnej organizácii a pôsobila v Missouri. Po vojne sa ale opäť vrátila do Veľkého jablka, kde pracovala ako účtovníčka pre firmu Kitab Engraving Company. V tú dobu sa tiež schádzala s Barrym Rhodes, vysokoškolským študentom, ktorého prepustili z letectva. Rhodes sa netajil vážnejším úmyslam a Evelyn si chcel vziať.

30. apríla 1947, deň pred tragickým skokom, Evelyn navštívila svojho priateľa v pensylvánskom Easton. Po návrate do New Yorku vystúpila na Empire State Building a skočila z 86. poschodia. V liste na rozlúčku, ktorý bol nájdený v jej peňaženke, objasňuje dôvody svojho fatálneho rozhodnutia.

„Nechcem, aby ktokoľvek vrátane rodiny videl moje telo. Mohli by ste ho zničiť kremáciou?“ stojí v liste. „Žiadam vás a svoju rodinu – nekonajte za mňa bohoslužbu, ani mi nestavajte pomník. Snúbenec sa ma spýtal, či by som si ho v júni nevzala. Nemyslím si, že by som mohla byť komukoľvek dobrou manželkou. Bude mu ďaleko lepšie bezo ma. Povedzte môjmu otcovi, že mám veľa z matkiných sklonov.“

Jej mŕtve telo bolo identifikovaných sestrou a podľa priania bola Evelyn spopolnená a pochovaná bez obradu. Ešte predtým ale jej posledné spočinutie stačil nasnímať fotograf Robert Wiles. Žena má na fotke pokojnú tvár, vyzerá ako kráska, ktorá si len na chvíľu zdriemla. Navonok nejaví vôbec žiadne poranenia. To isté sa však nedá povedať o streche auta, na ktorú dopadla.

Magazín LIFE fotografiu označil za snímku týždňa. O niekoľko rokov neskôr foto využil aj Andy Warhol v projekte Suicide. Kontrast krásy a násilia udivuje aj dnešného pozorovateľa.