Robert James 1895 – 1942 Chudobný chlapec z bavlníkových polí Alabamy (vlastným menom Raymond Lisemba) zdedil po svojich dvoch strýkoch neveľké peniaze a tak odišiel do priemyselného mesta Birminghamu, kde sa vyučil za holiča.

Tu spoznal aj svoju prvú manželku Maud Duncanovú, ktorá sa s ním však čoskoro rozviedla, pretože odmietla znášať jeho sadomasochistické sexuálne praktiky. Pri rozvode napríklad uviedla, že jej s obľubou zapichával pod nechty žeravé špendlíky. Keď ho v Birminghame začal prenasledovať otec jednej z jeho početných mileniek, ktorá otehotnela, rozhodol sa „zmeniť vzduch“ a odišiel do kanadského mesta Emporia, kde si otvoril malé holičstvo. Tu sa po druhý krát oženil a svoju manželku krátko pred svadbou donútil uzavrieť životnú poistku. Keď Winona Jamesová havarovala na aute, manžel ju po niekoľkých dňoch odviezol ešte otrasenú z nemocnice s tvrdením, že sa bude o ňu starať. Ubytoval sa v hoteli, kde ju utopil vo vani tvrdiac, že išlo o nešťastnú náhodu zoslabnutej ženy.

robert-james-1895-1942-b

Krátko nato zinkasoval jej životnú poistku vo výške 14 tisíc dolárov a znova zmenil pôsobisko. Vrátil sa do rodnej Alabamy, kde si otvoril holičstvo a znovu sa oženil s istou Helenou Smityovou. Onedlho sa presťahovali do Los Angeles, kde svoju ženu nútil, aby uzavrela životnú poistku. Tá však odmietla so slovami, že „ľudia, ktorí uzavrú životné poistenie, zvyčajne skoro zomierajú za čudných okolností.“
James teda hľadal inú obeť a čoskoro ju našiel vo svojom synovcovi Corneliusovi Wrightovi. Tento nešťastník utrpel v živote niekoľko vážnych zranení a bol vo veľmi zlom psychickom i fyzickom stave.

Jeho „starostlivý“ strýko mu požičal vlastný automobil, aby si mladík mohol trochu povyraziť a povoziť sa po okolí. Tri dni nato Wright s autom zbehol zo skalnatého útesu do mora a zabil sa. James zinkasoval jeho životnú poistku 10 tisíc dolárov a až neskôr sa pri obhliadke vraku auta ukázalo, že čosi nebolo v poriadku s volantom…

Keďže ani Helena nezniesla jeho sexuálne excesy (James sa vraj dokázal vzrušiť iba vtedy, ak ho bila), rozviedli sa. Zo získaných peňazí si Robert James založil v Los Angeles mondénne kaderníctvo a čoskoro sa znovu oženil s manikérkou Mary Bushovou. Aj tú donútil, aby si uzavrela životnú poistku a keď otehotnela, rozhodol sa, že ju zabije. Požiadal jedného zo svojich zamestnancov, Charlieho Hopa, aby v meste kúpil dvoch jedovatých hadov – štrkáčov a zasvätil ho do svojho vražedného plánu. Za spoluprácu mu sľúbil časť peňazí z manželkinej životnej poistky. Večer pozval Hopa na večeru a predstavil ho ako lekára. Hope ako „skúsený doktor“ Jamesovej žene odporúčal interrupciu, pretože tehotenstvo by pre ňu mohlo mať zlé následky.

Táto súhlasila a „doktor“ sa podujal na zákrok priamo v dome. Mary Jamesovú najskôr uspali a potom do nej vliali ešte fľašu whisky. Potom Hope priniesol škatuľu so štrkáčmi s otvorom, do ktorého strčili nohu nevládnej ženy a nechali jej ju tam niekoľko hodín. Hady ju skutočne niekoľkrát pohrýzli, ale Mary nezomrela. Prebrala sa na hroznú bolesť, noha jej opuchla a tak ju „starostlivý manžel“ zobral do kúpeľne, kde jej napustil vaňu a omámenú ženu v nej utopil. Potom spolu s hopom ženu obliekli a vyniesli do záhrady. Tam ju položili tvárou do malého jazierka, aby to vyzeralo, že sa utopila sama v dôsledku tehotenskej nevoľnosti a odišli do práce. Večer sa James vrátil aj s dvoma kolegami a „šokovaný“ našiel manželku mŕtvu v jazierku. Aj polícia uznala, že išlo o náhodnú smrť a James znova zinkasoval životnú poistku 10 tisíc dolárov.

robert-james-1895-1942

Tentoraz však pričasté úmrtia jeho manželiek neušli pozornému oku policajtov z Los Angeles a slučka sa začala zaťahovať. Najskôr zatkli Hopa a obvinili ho z vraždy, ten sa však vzápätí ku všetkému priznal a udal svojho šéfa. Hope dostal doživotie, Jamesa odsúdili na trest smrti.Štyri roky sa proti rozsudku neúspešne odvolával, až nakoniec 1.mája 1942 popravili. Na jeho vlastnú žiadosť neskončil v plynovej komore, ale na šibenici. Bol to posledný obesený zločinec v Kalifornii.