Krimi na víkend: Vraždiace monštrá, Carolyn Exumová

722

Zvedené, zneužité a opustené ženy nie sú raritou, ale ak sa niečo podobné stane mužovi, je to hotová pohroma. Takýmto nepekným spôsobom sa nechal napáliť 36-ročný Allen Browning. Jeho príbeh podivuhodný s tragickým koncom sa začal v roku 1998, keď sa na tréningu karate, kam chodil so svojimi deťmi, stretol s bývalou spolužiačkou zo strednej školy Carolyn Exumovou.

 Vášnivá milostná aféra 

Tridsaťsedemročná štvornásobná matka z Oregonu svojho bývalého spolužiaka zviedla a medzi oboma sa rozhorela vášnivá milostná aféra. Zo strany Carolyn však zrejme išlo o súčasť chladnokrvne zosnovaného vražedného plánu. Allena totiž presvedčila, aby zavraždil jej manžela, 39-ročného Billa Exuma. „Som s ním nešťastná, je to grobian, už s ním nemôžem vydržať…“ zneli z jej úst klasické argumenty. Až po uši zaľúbený Browning nakoniec súhlasil, keď mu Carolyn sľúbila, že sa potom zaňho vydá a spolu si budú užívať aj 400 tisíc dolárov z Billovej životnej poistky. Ako dôkaz lásky kúpila aj zásnubné prstene.

 Nedokázal zahladiť stopy 

Pôvodný plán však nevyšiel. Allen mal o hlavu vyššieho Billa zavraždiť v jeho dome a ten potom podpáliť, aby zahladil všetky stopy. Mocný Bill sa však bránil viac, ako útočník predpokladal. Vrah nakoniec svoju úlohu splnil, ale prišiel pri tom k jedenástim tržným ranám na hlave a zaliaty krvou skončil v nemocnici bez toho, aby dokázal ešte podpáliť dom a zahladiť stopy.

Kto koho využil a zneužil

Ako sa pri vyšetrovaní ukázalo, mozgom celej akcie bola bezcitná a neľútostná Carolyn. Spolu so zaľúbeným Browningom skončili obaja vo väzení a neskôr pred súdom. Hoci dokazovanie nebolo náročné, proces priniesol jedno veľké prekvapenie. Carolyn sa totiž počas väzby zaľúbila do 41-ročného väzňa Davida Kinarta, s ktorým si začala písať ľúbostné listy plné vášne a sexuálnych fantázií. Kinart bol odsúdený za viacnásobné znásilnenie maloletých. Aby unikla elektrickému kreslu, počas procesu sa Exumová priznala k plánovaniu vraždy a zároveň sa jej advokát snažil listami, ktoré napísala Kinartovi dokázať, že sa chce v budúcnosti zmeniť a začať nový život s novým partnerom. Keď to počul Allen Browning, nervovo sa zrútil a žiadal jediné – aby sa na to už nemusel dlhšie pozerať. Porota nakoniec oboch odsúdila na doživotie bez ohľadu na to, kto koho využil a zneužil.
(pm)