Krimi na víkend: Vraždiace monštrá, Robert Yates

1586

Masový vrah Robert Yates skúša všetko možné, len aby si zachránil život. Neváhal dokonca pred súdom dobrovoľne priznať všetku svoju vinu, len aby unikol trestu smrti. Vyšetrovatelia napriek tomu nepoľavujú v úsilí dokázať Yatesovi aj ďalšie, doposiaľ neobjasnené a dostať ho tak definitívne tam, kam patrí – do cely smrti.
Yatesa odsúdili dohromady na 408 rokov väzenia. Bol to vlastne obchod – ak sa prizná, nedostane trest smrti. Yates teda priznal trinásť vrážd, väčšinou prostitútok, v meste Spokane, štát Washington, kde žil. Teraz sa však policajtom asi podarí dokázať, že zabil aj ďalšie dve ženy v neďalekej Tacome, čo by už mohlo pre túto beštiu v ľudskej koži znamenať definitívny ortieľ. Vyšetrovatelia prácne skladajú mozaiku z Yatesovho pobytu a činov spätne až do obdobia, keď pracoval ako letecký inštruktor vrtuľníkov v Nemecku. Tam, kde žil, sa snažia vypátrať súvislosti so všetkými doposiaľ neobjasnenými vraždami. Nikto totiž presne nevie, koľko ľudí vlastne zabil, a on od súdneho procesu už neprehovoril.
„Hľadajte odpovede u Boha,“ odkázal policajtom 49-ročný otec piatich detí. Yates teraz očakáva ďalší proces v izolačke washingtonského štátneho väzenia v okrese Pierce. Dvadsaťtri hodín denne sedí sám v cele veľkej dvakrát dva metre bez rádia či televízora. Na jednu hodinu ho každý deň vypustia, aby sa poprechádzal po prísne stráženom väzenskom dvore, nesmie sa však pritom zhovárať s ostatnými väzňami. Bývalý robotník v hlinikárni je exemplárnym prípadom ťažko odhaliteľného vraha s dvoma tvárami. Žil totiž ako slušný, nenápadný občan, otec rodiny a sporiadaný sused. Žiadny asociál alebo psychicky vyšinutý maniak, ako zvykne byť väčšina masových vrahov. „Je to jeden z najnenápadnejších masových vrahov, akých som kedy videl,“ tvrdí bývalý vyšetrovateľ prípadu O.J.Simpsona a autor knihy Vraždy v Spokane Mark Fuhrman. Fuhrman sa nazdáva, že v tomto prípade vážne pochybila aj polícia, ktorá nechala Yatesa na slobode ešte dva roky po tom, čo už mala vážne podozrenie o jeho dvojitom živote. Úrad šerifa v Spokane vehementne popiera Fuhrmanove tvrdenia s tým, že neboli k dispozícii jasné usvedčujúce dôkazy, ktoré by oprávňovali Yatesa zatknúť. Pravdou ostáva, že masový vrah svojou prirodzenou pretvárkou oklamal všetkých, vrátane manželky Lindy, s ktorou bol ženatý 25 rokov. Napriek tomu, že ich manželstvo nebolo vždy ideálne, nikdy si nepomyslela, že jej muž je v skutočnosti sadistickým vrahom, ktorý sa sexuálne ukájal so zdrogovanými prostitútkami a potom ich chladnokrvne zastrelil jedinou ranou do hlavy z pištole malého kalibru.
„Dokážem si predstaviť ich tváre a všetko, čím museli prejsť,“ hovorí o obetiach svojho otca 26-ročná dcéra Sasha. „Neviem prečo si to urobil, ale napriek tomu ťa mám ešte stále rada, ocko. Jediný spôsob, ako sa s tým vyrovnať, je obrátiť sa k bohu, ktorý nám jediný dokáže pomôcť.“
(pm)