Krutá smrť zubra! Uhynul od smädu, zachrániť ho mohli napájadlá, k tým chýba povolenie

Zbytočná smrť kvôli nepochopiteľnej ľudskej ľahostajnosti

608

V milovickej rezervácii uhynulo asi dvojročné mláďa zubra. Samička uviazla v bahne vysychajúcej tône a kvôli enormnému stresu zomrela. Ochranári z Českej krajiny to prisudzujú absencii napájadiel pre veľkých kopytníkov. Na súhlas s jej vybudovaním čakajú už dva a pol roka.

O smrti mláďaťa zubra v milovickej rezervácii informovali ochranári spoločnosti Česká krajina. Podľa nich dvojročná samica zapadla v bahne vysychajúcej tône, z ktorej sa pravdepodobne chcela napiť. Zviera podľa fotografie ležalo na boku čiastočne zapadnuté v zemi.

Zo zoo v Duisburgu utiekol orangutan, ošetrovatelia ho zastrelili

 Uhynulo v dôsledku  stresu 

Samička mala odísť tento týždeň do novo vytváranej rezervácie na juhu Čiech.„Najhoršie samozrejme je, že uhynula úplne zbytočne kvôli nepochopiteľnej ľudskej ľahostajnosti. Na súhlas s vytvorením napájadiel, ktoré v iných lokalitách dostávame na počkanie alebo počas niekoľkých dní, v milovickej rezervácii márne čakáme už dva a pol roka,“ popísal šéf organizácie Dalibor Dostál.

Podľa neho nejde o nijako zložité stavebné povolenie, ale vodoprávne konanie. Dostál dodal, že hodnota dospelého zubra dosahuje takmer pol milióna korún. „Ochranárska hodnota uhynutej samice je však len ťažko vyčísliteľná,“ poznamenal.

V zoo vypli plyn následkom toho niekoľko zvierat uhynulo, lemury mali v miestnosti -5 stupňov!

Podľa organizácie sú zvieratá bez stabilného prístupu k vode zbytočne vystavované riziku. Na vybudovanie napájadiel dobrovoľníkom chýba už len pečiatka úradníka. Všetko ostatné, vrátane financií od nadácie a verejnosti, majú vybrané. „Ak majú zvieratá nerušený prístup k vode v napájadle, nevyhľadávajú riskantnejšie zdroje v rozbahnených tôniach v čase, keď vysychajú,“ podotkol Dostál.