Krutý veliteľ urobil z Mauthausenu peklo na zemi! Väzni sa mu po oslobodení brutálne pomstili

1232

Koncentračný tábor Mauthausen bol pre väzňov peklom rovnako ako ďalšie tábory smrti. Neslávne preslávený Mauthausen však ako veliteľ viedol extrémne krutý Franz Ziereis. Nielenže nechával väzňov ťahať päťdesiatkilové kvádre, ale dokonca do nich nechával strieľať vlastného jedenásťročného syna! Po oslobodení tábora vzali väzni spravodlivosť do vlastných rúk…

Frank Zeireis sa narodil 13. Augusta 1905. Armádou bol posadnutý, narukoval hneď, ako to bolo možné. Samotná nemecká armáda ale jeho vytrvalosť neopätovala. Po dvanástich rokoch služby ho v pokoji prepustila. To Franka nijako neznepokojilo. Jeho kapitola mala ešte len prísť.

Po prepustení sa k naplneniu svojich cieľov prihlásil k SS. Tam dostal pozíciu vpravde desivú, totiž ako inštruktor dozorcov v koncentračných táboroch. Táto pozícia ho vyniesla tam, kam si najskôr ambiciózny Zeireis prial. Stal sa veliteľom koncentráku v Mauthausene. Jeho diabolská púť mohla začať. Do živého pekla presťahoval aj svoju rodinu, aby sa svojej práci mohol venovať naplno.

Po oslobodení koncentračného tábora nastal spravodlivá pomsta! Američania bez súdu postrieľali desiatky nacistov.

Na miesto tak pritiahol aj svojho ešte len jedenásťročného syna, ktorého sám učil strieľať. Avšak namiesto terčov mu poslúžili väzňami koncentračného tábora. Frank sa ďalej zaoberal selekciou väzňov do plynových komôr a tiež vymýšľal pre väzňov trýznivú prácu v baniach. Tam je nechával ťahať aj päťdesiatkilový kvádre. Kvôli praktikám, ktoré v Mauthausene zaviedol, mal na svedomí okolo štyroch tisíc ľudských životov!

Sekretárka mala v koncentračnom tábore zabiť 10 tisíc ľudí, v 95 rokoch ide pred súd

 Krutá pomsta  väzňov 

Keď začal dostávať správy o tom, že spojenci začínajú oslobodzovať iné tábory, upratal sa aj s rodinnou do svojej horskej chaty v Hornom Rakúsku. Aj tam si na neho ale spojenci stúpli. Keď sa im snažil utiecť, americký vojak ho trikrát strelil do brucha. Nacista ale strelným zraneniam nepodľahol. Jeho život symbolicky vyhasol v Mauthausene, kam ho Američania krátko po dolapení odviezli k súdu.

Unikátny fotky vám ukážu koncentračný tábor Dachau vo farbách

Keď sa Frank pripravoval na svoj rozsudok, stihli vziať osud do rúk jeho bývalí väzni. Tí sa pomocou jeho židovského ošetrujúceho lekára zmocnili tela bývalého veliteľa. Franka Zeirise napichli na plot tábora, jeho telo ozdobili nápisom Heil Hitler a na zadok mu nakreslili dva hákové kríže.