Kto a kde zahynul pri okupácii v auguste 1968? Môžete sa pozrieť na interaktívnej mape obetí

21. august 1968 bol jedným z najčernejších dní našej histórie

1765

Ústav pre štúdium totalitných režimov (ÚSTR) spustil interaktívnu mapu obetí invázie v roku 1968. Zobrazuje kto, kde, kedy a za akých okolností v Československu zahynul v súvislosti s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy v období od augusta 1968 do augusta 1969. Ústav o tom informoval v utorkovej tlačovej správe.

https://obetiokupace.dejepis21.cz/

Mapa nie je prvá svojho druhu, už skôr v súvislosti s projektom ÚSTR vznikla podobná aplikácia pripomínajúce obete železnej opony.

„Výsledky výskumov Ústavu pre štúdium totalitných režimov a Vojenského historického ústavu predstavujú kompletný prehľad o prvom roku okupácie Československa. Vďaka interaktívnej mape si užívatelia, príbehy okupácie ‘môžu preskúmať a čiastočne zrekonštruovať sami,“ uviedol historik a spoluautor mapy Milan Bárta. V prvých dňoch podľa neho umierali ľudia prevažne vo veľkých mestách.

„Neskoršie obete zahynuli skôr na cestách mimo veľké mestá v dôsledku dopravných nehôd, pretože vojaci už nemali do miest povolený prístup a vojenské jednotky sa presúvali po regiónoch,“ dodal Bárta.

21. august 1968 v spomienkach, nemali by sme naňho zabudnúť

„Cieľom týchto projektov je nezabudnúť na obete komunistického režimu a zároveň otvoriť priestor pre analytický pohľad na obdobie komunistickej diktatúry v Československu,“ poznamenal Vojtěch Ripka, spoluautor oboch aplikácií a vedúci oddelenia vzdelávania ÚSTR.

21. august 1968, päťdesiate výročie okupácie Československa