Kto objednal na najväčšieho českého mafiána slovenského vraha?

Smrť „šéfa podsvetia“ bola dielom profesionála

13371

František Mrázek kedysi ovládal české podsvetie, disponoval obrovským bohatstvom a mal vplyvné kontakty. Pred sedemnástimi rokmi bol zastrelený jedinou ranou do srdca na parkovisku pred sídlom svojej spoločnosti. Vražda mafiánskeho krstného otca je dodnes nevyriešená.

Polícia je ale presvedčená, že vie, kto strieľal, a predovšetkým, kto si vraždu objednal. Mrázkovu smrť mali údajne chcieť dvaja kontroverzní podnikatelia Tomáš Pitr a Radovan Krejčíř.

František Mrázek bol kedysi hlavou českého podsvetia a údajne vlastnil obrovský archív, v ktorom uchovával kompromitujúce informácie na vtedajších politikov a ďalšie osobnosti. Vďaka nim vraj nemusel nikoho ani podplácať a každý robil to, čo Mrázek chcel. Polícia ale mafiána pred jeho smrťou už dlho vyšetrovala a snažila sa ho spojiť s niektorými zločinmi. Napríklad ho podozrievala, že si objednal niekoľko nájomných vrážd.

Už v roku 2002 sa Mrázka niekto pokúsil zabiť. Krstný otec odvtedy jazdil v opancierovanom aute, ale ani to nepomohlo. V stredu 25. januára 2006 bol Mrázek zastrelený na parkovisku pred sídlom svojej spoločnosti v pražskej štvrti Lhotka. Zabil ho špeciálne upravený náboj, ktorým ho vrah trafil z pušky priamo do srdca.

Podozriví z popravy bossa českej mafie boli vraj v čase vraždy na Slovensku

 Kriminalisti hľadajú silný  dôkaz 

Podľa slov bývalého šéfa Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Jána Kubiceho bol Mrázek najskôr zavraždený kvôli zákulisným ťahaniciam o ústeckú potravinársku firmu Setuza.

Už minulý rok sa objavili informácie, že polícia pozná ako strelcov, tak aj osoby, ktoré si vraždu objednali. To, že nájomným vrahom bol zrejme človek zo Slovenska, serveru iDnes teraz potvrdil zdroj blízky vyšetrovaniu. Webu sa ďalej podarilo zistiť, že podľa policajného podozrenia si Mrázkovu vraždu mal objednať miliardár Tomáš Pitr a utečený podnikateľ Radovan Krejčíř. Kriminalisti teraz vraj hľadajú silný dôkaz pre svoje tvrdenie alebo sa snažia presvedčiť niekoho, aby prehovoril.

Zavraždil mafiánskeho bossa ako vystrihnutá z Krstného otca

Bývalý Mrázkov bodyguard Pavel Š. pritom vlani v rozhovore naznačoval, že objednávateľ  vraždy krstného otca je už po smrti.

 Kto sú kontroverzní  podnikatelia?

Radovan Krejčíř svojimi aktivitami konkuroval Františkovi Mrázkovi. V júni roku 2005 vtrhla polícia do Krejčířovej vily v Černošiciach, kde vykonala domovú prehliadku. Počas nej sa ale Krejčířovi podarilo utiecť. Dodnes nie je jasné, ako sa mu to podarilo, ale polícia za to vtedy zožala obrovskú kritiku. V Českej republike bol Krejčíř neskôr v neprítomnosti odsúdený za pokus o vytunelovanie štátneho podniku Čepro a tiež za prípravu vraždy colníka.

Najznámejší český mafián Radovan Krejčíř sa sťažuje na podmienky vo Juhoafrickom väzení

Po úteku zamieril na Seychelské ostrovy a neskôr pod falošnou identitou pricestoval do JAR. V krajine začal byť čoskoro spájaný s nelegálnymi aktivitami a od roku 2013 je v juhoafrickom väzení. V roku 2016 bol odsúdený za rôzne zločiny na 35 rokov väzenia. Krejčíř účasť na zločinoch odmieta, jeho snaha o odvolanie bola neúspešná. Márne tiež žiada o vydanie do Českej republiky.

Miliardár Tomáš Pitr je český podnikateľ v potravinárskom priemysle, ktorý prvé veľké peniaze zarobil tuzexovým predajom rumu. V minulosti bol spoločníkom práve Františka Mrázka a býva tiež spájaný s kauzou okolo Setuzy. V júni roku 2006 bol odsúdený za daňové podvody a vytunelovanie stámiliónov z niekoľkých spoločností, vyšetrovaný bol aj v súvislosti s kauzou Mostecká uhoľná. Pred nástupom do väzenia Pitr utiekol a bol chytený až o tri roky neskôr vo Švajčiarsku. V roku 2012 bol podmienečne prepustený.