Litoměřickí policajti pátrajú po žrebcovi Zazouovi. Zo stajne v českých Krabčiciach ho mal ukradnúť neznámy páchateľ v noci z piatku na sobotu. Šestnásťročný plnokrvník mal patriť čečenskému mäsiarovi Ramzanovi Kadyrovovi.

„Neznámy páchateľ mal odcudziť koňa plemena anglický plnokrvník zo stajne v Krabčiciach, keď v priestoroch na ustajnenie koní odstránil z posuvných dverí istiacu reťaz s karabínou a chovného žrebca odviedol,“ uviedla k prípadu policajná hovorkyňa Pavla Kofrová.

Dodala, že po páchateľovi policajti pátrajú a prosia o pomoc verejnosť. „Ak môžete k vyššie uvedenému skutku poskytnúť akékoľvek informácie, volajte linku 158, alebo sa dostavte na najbližšiu policajnú služobňu. Za pomoc ďakujeme,“ povedala Kofrová.

Kôň predtým patril čečenskému prezidentovi Ramzanovi Kadyrovovi. Bol spolu s ďalšími koňmi súčasťou majetku, ktoré Česko čečenskému mäsiarovi na základe medzinárodných sankcií zmrazilo.

Podľa informácií serveru jazdci.cz Kadyrov koňa kúpil na jar 2012 od nemeckej stajne WH Sport International s cieľom uspieť vo vtedajšom najbohatšom dostihu sveta Dubai World Cupu, kde Zazou obsadil piate miesto.

Celkom absolvoval 36 dostihov, deväťkrát zvíťazil, a získal tak cez 1,2 milióna eur. Kvôli uvaleniu sankcií ale Kadyrov nemohol s koňom nijako nakladať.

Ruskú moderátorku pri natáčaní propagandistické video pre NTV znásilnili kadyrovci! Mala možnosť byť autentická!

Vlani v januári, teda ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu, sa dvojica rusky hovoriacich mužov pokúsila koňa z žrebčína odviezť. Upozornil na to Radiožurnál. Majiteľ stajne Rostislav Kopecký ale odmietol koňa vydať. „Argumentovali, že ich povezú do Poľska a že v rámci Európskej únie môžu so zmrazeným majetkom pohybovať,“ povedal Kopecký Radiožurnálu.

Čečenci ako Putinov tromf. Obávaní Kadyrovci sú súčasťou krvavého plánu, čakajú na ne guľky pomazané bravčovou masťou

V utorok Radiožurnál povedal, že štát pôvodne zablokoval čečenskému vodcovi päť koní. Jeden plemenný žrebec vlani uhynul. Práve tento kôň a Zazú mali zrejme najvyššiu hodnotu. Zvyšné tri kone sú rozmiestnení u rôznych chovateľov v Česku, kde sú ponechaní na dožitie. V Krabčiciach bol ustajnený aj ďalší žrebec, ktorého ale Kadyrov ešte pred uvalením sankcií previedol na iného majiteľa. Tento kôň už bol podľa Radiožurnálu z Česka vyvezený.