Teraz ich predáva turistom a zberateľom. Vyčistená a ozdobená kocka príde na 60 alebo 80 eur, pozlátená varianta na 150 eur.

„Parížske dlažobné kocky zaujali veľa ľudí vrátane turistov,“ hovorí Patrick Marchetti, ktorý má na starosti stredisko, kde sa kocky triedia a čistia. „Sú lacné a majú svoje čaro,“ dodal pre agentúru Bloomberg.

Marchetti odhaduje, že Paríž predá asi tri milióny ton dlažobných kociek. Tie boli nájdené v niekoľkých vrstvách pod chodníkmi počas stavebných prác.

Mesto sa ale nechce zbaviť všetkých svojich „mačacích hláv“. Okolo Víťazného oblúka aj námestie Place de la Concorde zostanú, rovnako ako na slávnej ulici Champs-Elysées. Tam boli dokonca vyleštené a repasované do jemnejších a pravidelnejších tvarov, príjemnejších pre autá, bicykle, kočíky a vysoké podpätky.

Väčšinu kociek z mestského skladu nakúpili malé firmy, ktoré s nými chcú dláždiť príjazdovej cesty a terasy. Meter štvorcový stojí 8 eur, tona 40 eur. Ak sa každý rok spod asfaltu vyzdvihne 10 tisíc ton kociek, ročne by ich predaj mohol do mestskej kasy priniesť 400 tisíc eur. Týmto tempom by zásoby vydržali na tri storočia.