Kvôli účtu so 674 miliónmi prokuratúra obžalovala poslanca Igora Matoviča

1901

z ohovárania premiéra Róberta Fica v prípade jeho údajného účtu v daňovom raji na Belize.

„Ja som nikdy nekomentoval rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní ani to nebudem robiť,“ reagoval na informáciu predseda vlády Fico.
„Ja chcem, aby orgány činné v trestnom konaní pracovali absolútne nezávisle,“ uviedol počas stredajšej tlačovej konferencie na Úrade vlády.
Polícia ukončila vyšetrovanie tohto prípadu v lete tohto roka a navrhla poslanca obžalovať.

O účte so 674 miliónmi

S informáciou vyrukoval Igor Matovič v augusta 2015 na sociálnej sieti, potom aj na tlačovej besede. Mal pritom vychádzať z anonymných informácií, ktoré si našiel v poštovej schránke.
Podľa anonymu si mal Fico s manželkou ešte v roku 2008 založiť schránkovú firmu v Belize. Na dvoch účtoch tejto firmy malo byť podľa Matoviča 674 miliónov dolárov. Premiér Fico označil tieto vyhlásenia za hlúposti.
Polícia informácie Igora Matoviča preverovala cez finančnú spravodajskú jednotku v Belize. Tá uviedla, že Fico a jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách v Belize.

Dvorný vyšetrovateľ

Robert Fico s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom priamo ovládajú políciu aj prokuratúru, takže podanie obžaloby som očakával, reagoval Matovič pre TASR.
„Najprv zverili vyšetrovanie svojmu dvornému vyšetrovateľovi na NAKA, ktorý štandardne šikanuje opozičných politikov a kauzy koaličných zametá pod koberec. Po tom, ako uzavrel vyšetrovanie, mu môj dozorujúci prokurátor zmietol jeho snahu obviniť ma zo stola,“ uviedol ďalej.
Potom podľa neho vstúpil do deja priateľ Roberta Fica, prokurátor Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky, ktorý zakázal Matovičovmu dozorujúcemu prokurátorovi vlastný názor a prikázal mu osvojiť si jeho. Vtedy bolo podľa poslanca zrejmé, že obžaloba bude podaná a skončí na súde.
„Zároveň je veľmi zaujímavé, že do dnešného dňa Národná kriminálna agentúra (NAKA) ani generálna prokuratúra neurobili ani jeden jediný krok na preverenie, či Robert Fico vlastní na Belize schránkovú firmu so 700 miliónmi eur na účte,“ doplnil Matovič.